Ako poraziť horúčavy

Žijeme v oblasti, kde sa striedajú ročné obdobia a tie sú sprevádzané výraznými rozdielmi teploty. Keď je zima, oblečieme sa a zakúrime, ale keď je horúco? Kožu si už vyzliecť nedokážeme. Horúčava nás sprevádza na každom kroku a niečo by sme s tým urobiť mali.
A nie len pre teplo samé. Ale najmä preto, ako teplo pôsobí na ľudský organizmus. U nás najčastejšie je horúčava sprevádzaná suchým vzduchom. Pri rozprávaní a dýchaní vylučujeme z nášho tela vlhkosť. A samotné telo sa snaží ochladiť tak, že sa potíme, pot sa z tela vyparuje, na čo potrebuje tepelnú energiu. Tú odoberá z povrchu tela a tak sa ochladzujeme. Teda opäť ďalšia strata tekutín. Chýbajúca voda v organizme spomaľuje telesné procesy a my vnímame všetko ako únavu. Pomalšie myslíme, pomalšie robíme, nevládzeme.

A kto by aj vládal a vo vysokej teplote vzduchu sa snažil pracovať intenzívne, ohrozuje svoj organizmus prehriatím. U nás to možno nie je také akútne, ale kto strávil nejaký ča sna púšti, tak vie, že tam sa ponáhľať jednoducho nesmie, lebo to ohrozuje samotný život človeka. Akákoľvek telesná aktivita je sprevádzaná vývinom tepla a keď nie je dostatočne odvádzané z tela, človek umiera.

Klimatizácia nie je len o pohodlí

Dnes sú všetky administratívne budovy vybavené klimatizáciou. Avšak nie iba pre pohodlie zamestnancov. Pri optimálnej teplote v rozsahu asi 21 až 23 °C podávame vyšší pracovný výkon, ako pri teplotách nad 30°C. Ale ak to stojí nášmu zamestnávateľovi investovať do klímy, aby sme lepšie pre neho pracovali, prečo by sme si nemali dopriať klímu aj doma? Najmä ak po práci alebo cez víkend len neoddychujeme, ale máme svoje domáce povinnosti, koníčky alebo pracujeme na záhradke.

Mobilni-klimatizace-MKT-250S

Áno, aj na záhradkách môžeme mať mobilné klimatizácie a na chvíľu prerušiť našu obľúbenú činnosť a schladiť sa na chvíľu v záhradnom domčeku. Veď nejde len o to pohodlie, ale najmä o naše zdravie. A to je citlivejšie, aj na vysoké teploty, o to viac, čím sme starší. Keď si na chvíľu oddýchnete v klimatizovanom priestore a doplníte tekutiny, tak za celý deň podáte vyšší výkon aj na záhradke, ako keby ste celý deň pracovali v tom úpeku bez oddychu. Vyskúšajte, uvidíte.Komentovať