Netreba hneď všetko vykosiť

nechtik Takmer každý záhradkár túži po tom, aby jeho záhradka pekne vyzerala. A vo väčšine prípadov pekná záhradka znamená úhľadne vyrovnané a dôkladne vypleté hriadky zeleniny a rovný zelený trávnik bez smietky buriny. Hoci sa tvárime, že do záhrady chodíme, aby sme boli v prírode, takéto záhrady s prírodou nemajú veľa spoločného. Síce si vypestujeme ovocie a zeleninu pre svoju potrebu, ale všetko je akési umelé. A vo svojej snahe o realizáciu našej predstavy o dokonalosti sami sa pripravujeme o mnohé dobré, čo by nám naša záhrada chcela ponúknuť.

Hovorí sa, že keď vám na záhrade vyrastie niečo, čo ste nesadili, je to určené pre vás, pre vaše zdravie. No záhradkári skôr takéto nesadené kvety a rastliny označujú za burinu a tú nemilosrdne odstraňujú. Piplajú „kultúrne plodiny“, teda to, čo sami dali do zeme. Vedú boj s prírodou a keď sa rúbe les, lietajú triesky, či skôr, keď sa kosí trávnik, lietajú liečivky.

Presne tak, mnohé farebné kvety v trávniku predstavujú byliny s liečivými účinkami a môžeme mať z nich úžitok, keď ich necháme dorásť a zozbierame listy, kvety či korene, podľa druhu rastliny. Môžeme si z nich pripravovať čaje, odvary, krémy či tinktúry a používať ich preventívne alebo v čase akútnej potreby. Listy skorocelu sú vhodné na ošetrenie poranených prstov, myší chvostík zase ponúka listy na skvelý čaj, rovnako ako hlávky lucerky. Repík lekársky už podľa názvu je užitočný na choroby dýchacích ciest.

sedmokrasky

Pestrofarebné liečivé rastliny v trávniku ho robia krajším, nie len užitočným. K najkrajším aj najužitočnejším patrí nechtík lekársky, považovaný niektorými bylinkármi za univerzálny prostriedok na problémy kože a kĺbov či krvi. Účinné sú nie len listy spracované do pesta, ale aj kvety. Krém z nechtíka lekárskeho si síce môžete kúpiť, ale prečo si ho nevyrobiť doma? Poranená pokožka, boľavé kĺby rúk, spáleniny od slnka či iné podobné problémy sa v záhradke vyskytujú často, prečo ich teda nevyliečiť prostriedkami našej záhrady?

margarety

Aby ste mohli vo svojej záhradke pestovať a potom využívať liečivé rastliny, nemusíte si nechať celý trávnik prerásť „cez hlavu“. Pokojne koste trávu každý týždeň. Úplne postačí, keď v mieste výskytu liečivých rastlín necháte malé ostrovčeky vyššej trávy. Okrem zásobárne liečivých bylín tiež poskytnete miesto pre včely a čmeliaky, teda dôležité opeľovače pre vaše pestované rastliny a stromy. A v neposlednom rade, nie len úhľadne zarovnaná zelená tráva, ale aj pestrofarebná kvetnatá lúka v záhrade dobre vyzerá. Skúste, určite nebudete ľutovať.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Jedna odpoveď to “Netreba hneď všetko vykosiť”

  1. peter píše:

    Pekný článok, poučný a pravdivý.

    Ale mohli by ste prosím odfotiť na záhradke aj ten skorocel a nechtík? Sedmikrásky a margarétky som na fotkách zo záhradky našiel, ale nechtík nie. A pritom je to aj elegantná ozdobná kvetinka.

Komentovať