Ako namnožiť maliny

Nedávno sme boli požiadaní o radu, aby sme poradili, ako rozšíriť malinovisko. Ako zvýšiť počet rastlín a tým samozrejme aj množstvo úrody sladkých plodov, využívaných u domácich najmä na výrobu lekváru na chleba s maslom. Zo začiatku sme mali dojem, že sa jedná o kontrolnú otázku, ktorou nás opytujúci sa skúšajú, či sme naozajstní záhradkári a pestovatelia, alebo sa na nich len hráme. Závažnosť problému sme pochopili až návštevou onoho malinoviska. Tu bude naozaj problém tento problém vyriešiť a maliny namnožiť.

Až doteraz som žil v domnení, že maliny patria ku skupine burín. Že rastú nekontrolovane a obsadia všetko voľné miesto. Že ich v záhrade neudrží ani plot, pokiaľ nemá hlboké betónové základy. Že sa skrátka maliny omladzujú výhonkami zospodu a ak sa o ne človek nepostará, rozumej nevykope alebo neskosí, onedlho budú maliny v celej záhrade. Bolo to v každej záhrade, v ktorej som sa doteraz vyskytoval.

Takže stačí vysadiť v záhrade niekoľko sadeníc malín kľudne aj rôznych druhov, nezabudnúť na závlahu a dopriať im čo najlepšie podmienky, teda nezabudnúť ich mulčovať. Najlepšie ihličím, napríklad z vyhodených vianočných stromčekov alebo aspoň senom z nakosenej trávy. My ich dávame do sponu tak, aby sa dalo medzi nimi chodiť pri oberaní zrelých plodov. A do roka sa v tráve medzi nimi alebo na okraji vysadeného malinoviska objavia malé rastlinky. Tie opatrne vyberieme a zasadíme na miesto, kde chceme, aby ďalej rástli. Alebo dáme do črepníkov a podarujeme ďalším záujemcom. Ak je malín priveľa a záujemcov málo, nemilosrdne ich skosím. Inak by nám Príroda svojou sukcesiou prerástla cez hlavu.

Takže vôbec nie je podľa mňa problém namnožiť maliny, skôr udržať všetko pod kontrolou. Prečo teda u našich známych maliny rastú biedne a nevedia ich namnožiť?

Maliny sú vysadené vzorne do pravidelného sponu, priviazané ku kolíkom a pôda medzi nimi je tiež vzorne okopaná. Tráva okolo malinoviska je vzorne vykosená na krátko.

Keď v takom suchom roku, akým bol rok 2018, sú maliny okopané a dookola vykosené, tak nečudo, že majú výšku ledva polovičnú od našich. Trpia suchom, ako všetko v tejto záhrade, pretože prší málo a to málo vody sa z pôdy vyparí bez toho, že by poskytlo vlahu malinám. A ak by sa aj nejaká rastlinka odvážila odnožovať a vyhnať nové výhonky, nemilosrdne ju skántri motyka alebo kosačka.

Sem-tam uschne aj niektorá zo starých rastlín, tak ju nahradia kupovanou sadenicou… Hádajte akú má šancu prežiť? Hm, to musí byť poriadne drahý lekvár 🙁


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať