Čistá voda, zásadný krok k dokonalému jazierku

Milujete vodu? Radi sa v nej počas horúcich letných dní kúpete a ležiac na hladine chytáte bronz a dobrú náladu? Možno patríte medzi tých, ktorí si vychutnávajú čo i len prechádzku po brehu priehrady či jazera. Okrasné záhradné jazierka alebo záhradné kúpacie jazierka nemusia spĺňať len nároky na funkčnosť, čo sa týka kúpania a chovu rýb, ale aj nejaké tie estetické kritéria. Nenahraditeľným pomocníkom v úlohe dosiahnuť spomínaný cieľ je bezpochyby filter.

Či je jar, leto, alebo nastala jeseň, vždy platí: „Bez vánku sa ani lístok nepohne.“ To sa týka všetkých možných nečistôt, ktoré by sa mohli dostať do vášho jazera. Z vonku sa do jazierka môžu dostať nechcené veci, ako napr. lístie.

Nie sú to však len vonkajšie vplyvy, ktoré jazierko dokážu znečistiť a zničiť. Aj vo vode sa produkuje nežiadúca špina. Ak máte v jazierku ryby, rybky, rybičky, vedzte, že medzi tieto neželané nečistoty patria aj ich výkaly. Aby jazierko vyzeralo ako prírodné, pestujú v ňom jeho majitelia rôzne rastliny. Tie majú síce okrem estetickej úlohy aj úlohu podieľať sa na filtrácii samotnej, no ich odumreté, odtrhnuté časti kvalite vody neprospievajú.

kúpacie jazierko

Presne preto, no i pre mnohé iné dôvody, je potrebné vodu v jazierku pravidelne filtrovať. Čo môže byť v tomto prípade ľahšie, ako použiť vhodný filter?

Správny filter – dôležitá voľba

Ak ste sa rozhodli, že ďalším krokom vo vašom živote bude výber filtrácie, potom ste na správnom mieste. Na začiatok musíte vedieť, že pri výbere filtrácie pre jazierka je dôležitých mnoho faktorov. Vybrať kvalitný filter a skimmer nie je taký jednoduchý ako pri bazéne, kde si mnohokrát vystačíte s jednoduchým papierovým či pieskovým filtrom. V tomto prípade potrebujete zohľadniť napríklad nasledujúce fakty:

  1. filtráciu prispôsobte veľkosti jazierka,
  2. filtráciu prispôsobte hĺbke jazierka,
  3. filtráciu prispôsobte množstvu chovaných rýb v jazierku.

Ako to celé funguje?

Filtre fungujú na princípe spolupráce časti, ktorá zabezpečuje mechanickú filtráciu vody a časti, ktorá sa stará o biologickú filtráciu vody. Mechanická časť filtra je akýmsi predskokanom biologickej filtrácie. Odbremeňuje ju. Robí to tak, že odstraňuje hrubé, veľké, mechanicky zachytiteľné nečistoty.

Až potom sa do práce zapojí biologická filtrácia. Biologický filter obsahuje tzv. filtračné médium. V ňom sa nachádzajú špeciálne baktérie do kúpacieho jazierka, nitrifikačné baktérie. Tieto robotnice odstraňujú vo vode rozpustné látky, ako napríklad čpavok vznikajúci rozkladom výkalov rýb.

Štrbinové filtre

Tieto filtre sú typmi mechanických filtrov. Vhodné sú na odstraňovanie hrubých nečistôt, ako je napríklad lístie. Tento typ filtra tak isto, ako aj iné typy filtrov, nemusia byť predávané samostatne, ale rovno spolu s biologickým filtrov, s ktorým vytvárajú dokonalý filtračný systém. Ak váš kvalitný štrbinový filter odstráni všetky zachytiteľné nečistoty, má to pozitívny vplyv aj na biologický filter, ktorý vtedy pracuje účinnejšie.

Štrbinové sito tvorí perfektnú kombináciu spolu s nerezovým biologickým filtrom, ktorý má integrované vzduchovanie a UV-lampu.

Bubnové filtre

Tento typ filtra je vhodný hlavne do veľkých jazier, v ktorých si chcete užívať čistú vodu a zdravé kúpanie. Vtedy si k nemu nepotrebujete zadovážiť ani biologickú filtračnú časť. Keď sa kocháte pohľadom na jazierko, v ktorom žijú ryby, potom bubnový filter skombinujte s biologickým.

Tlakové filtre

Ak je vaše jazierko menších rozmerov, siahnite po tlakovom filtri. Spolu s týmto filtrom vyčarujete kaskádu aj vodopád.

Prietokové filtre

Stredne veľké jazerá si žiadajú iné druhy filtrov ako malé jazierka. Ideálny je prietokový filter. Tie sú dostupné aj v prevedení z PVC materiálu. Preto vám budú vyhovovať nie len svojim výkonom, ale aj cenou.

Skrápané filtre

Ak hľadáte číslo 1 na trhu medzi biologickými filtrami, potom ste ho našli. Skrápané filtre sa vyznačujú veľkým prísunom kyslíka, ktorý je potrebný vo filtračnom médiu.

Viac, viac, viac filtrov

Biologické filtre môžu byť okrem spomenutých možností vyrobené aj zo sklolaminátu. Dokonca sa na trhu nachádzajú aj biologické moduly, ktoré môžete sériovo zapojiť, a tak prispôsobiť výkon potrebe filtrácie.

ryby v jazierku

Osobitnú kategóriu tvoria skimmery. Ten sa zameriava na očistenie hladiny jazera. Pozbiera z nej už viackrát spomínané lístie a vy sa môžete dívať na priezračnú hladinu.

Údržba filtra

Aj to, ako sa starať a ako čistiť vodný filter sa rozlišuje podľa toho, ktorej časti filtra sa chcete počas údržby venovať. Mechanická časť filtra si vyžaduje starostlivosti viac. Svoju pozornosť mu venujte raz týždenne. Stačí, ak ho prepláchnete prúdom vody. Inak by sa mohlo stať, že nečistoty by sa vo filtri rozkladali a vy by ste sa týmto látkam vystavili pri kúpaní.

Čo sa týka biologickej časti filtra, tú môžete čistiť menej často. Stačí raz mesačne. Údržba spočíva v očistení filtračného média. Na to využite vodu z jazierka. Nepoužívajte studenú vodu, vodu obsahujúcu chlór, ani čistiace prostriedky. Zneškodnili by ste nie len to, čo je nutné odstrániť, ale aj spomínané prospešné baktérie.

Na záver je tu pre vás rada. Ak musíte váš filtračný systém čistiť častejšie, môže byť chyba v nesprávne zvolenej filtrácii.Tá vaša môže byť nedostatočná.

Filtrujte a preneste si panensky čistú prírodu k sebe domov.

Komentovať