To je tá choroba paradajok

Keď začínajú dozrievať prvé paradajky, podľa lokality niekde už sú zrelé, inde to ešte len príde, záhradkári sa tešia na prvé šťavnaté zahryznutie a neskôr aj na čerstvé lečo či budúci paradajkový pretlak. Radosť z prvých červenajúcich sa plodov môžu prekaziť tmavé, neskôr hnedé škvrny na spodku plodov. Mnohí pestovatelia siahajú po postrekoch v snahe zachrániť budúcu úrodu a nad záhradou sa nesú smutné slová: To je tá choroba paradajok.




Paradajky zhnedli aj nám. Nekonala sa však žiadna panika, nepodnikli sme žiadny postrek. Veď načo. Zobrali sme tento fakt na vedomie a nechali Prírodu, nech „sa vyzúri“.

Ani sme tieto „choré“ plody nezbierali, nechali sme ich na rastlinách, až do doby, kedy začali trochu hniť. Vtedy sme ich odstránili a hodili do kompostu. Nie, nebáli sme sa zavlečenia choroby do budúcej úrody. Pretože sa o žiadnu chorobu paradajok nejedná. Hnednutie špičiek paradajok je fyziologický jav a môže zaň samotný záhradkár.

Tento problém poškodenia plodov nastáva vtedy, keď v pôde, v ktorej pestujete paradajky, je nesprávny pomer dusíka a vápnika. Priveľa dusíka spôsobuje neschopnosť prijímať rastline paradajky vápnik a potom konce paradajok zhnednú, neskôr zhnijú. Skrátka ste to pohnojili, či skôr prehnojili.

A je úplne jedno, či sa jedná o maštaľný hnoj alebo syntetické umelé hnojivo z obchodu.

Čo sa s tým dá robiť?

Nič, nechať vyhniť. Naozaj. Ak oberiete prvé plody, ktoré začínajú hnednúť, ďalšie paradajky, ktoré začnú dozrievať, zhnednú tiež. Zoberte ich z rastliny naozaj až vtedy, keď sú hnedé špičky už mäkké, kedy hrozí, že paradajka začne plesnivieť a ohrozovať ostatné plody.

Akonáhle začne dozrievať na kríku viacero plodov, dusík sa rozloží do väčšieho objemu a keď nie je koncentrovaný v len jedinej rajčine, plody prestanú hnednúť. Poškodené plody bez obáv môžu skončiť v komposte, tam sa dusík pre ďalšiu úrodu bude hodiť.

Prestaňte hnojiť

Ak ste zvyknutý pred každou sezónou alebo aj po nej prihnojovať záhony hnojom či hnojivom, je načase s tým, aspoň na chvíľu, prestať. Nie len, že sa kŕmite zbytočne dusičnanmi, ešte aj predražujete svoju produkciu potravín. A prvú úrodu musíte vyhodiť. Nie je to škoda?

Skúste vápno

Ak pôdu nehnojíte, len je proste na tomto mieste bohatá na dusík, pomer dusíka a vápnika zlepšíte pridaním vápna do pôdy, najlepšie skoro na jar, ešte pred výsadbou priesad. Bežné stavebné práškové vápno, na rozdiel od kŕmneho, obsahuje viacej horčíka, takže si týmto aj spevníte pletivá budúcich rastlín.

Hnedé špičky paradajok nám potvrdzujú, že menej je niekedy viac. Netreba zbytočne pridávať do zálievky kryštalické NPK v snahe mať čo najskôr a čo najväčšie plody zeleniny. Treba to, ako vždy často, nechať na prírodu. A naučiť sa rozlišovať skutočnú chorobu od fyziologického poškodenia.




Komentovať