Rozmýšľali ste niekedy, prečo sú červené reďkovky raz šťavnaté a sladké a inokedy zase štipľavé? Radi by ste dopestovali vždy len tie sladké a chcete sa vyhnúť tomu, aby vaše reďkovky štípali? Ako si vybrať správne semiačka v obchode alebo ako kúpiť na trhu len tie priesady, ktoré nebudú pri konzumácii štípať? Čo treba urobiť, aby reďkovky z vášho záhona nepálili?
Medzi záhradkármi sa traduje, že sú dva druhy červených reďkoviek. Sladké a štipľavé. A že je často dielom náhody, akej redkvičky semená budú v sáčku, ktorý kúpite na jar pred výsevovom do svojich záhonov. Podopreté je to dôkazom, kedy dve susedky kupujú spolu z jedného regála rovnaké osivo zeleniny a jedna dopestuje reďkovky štipľavé a druhá nie.
Pravda je niekde inde. Semená reďkoviek aj reďkovky samotné sú len jedného druhu. Či budú sladké alebo budú pri jedení štípať, záleží od nášho spôsobu pestovania. Od zalievania.
Ak počas rastu a dozrievania majú pravidelný prísun vody, reďkovky plynule zväčšujú svoj objem, tak docielime výsledok, že červené reďkovky budú sladké. Keď počas rastu reďkovky zalievame, potom ale na pár dní obmedzíme prísun vody a neskôr opäť začneme rastliny na záhone polievať, počas rastu sa zmenia reďkovky na štipľavé. Toto nastane po opätovnom prísune vody, kedy začnú opäť rásť.
Teda aj vtedy, keď po vlahých týždňoch príde niekoľko dní sucha, kedy sme „zabudli“ priesady polievať a opäť príde vlhké počasie s dažďom.
Ak teda chcete mať vaše reďkovky bez štípania, musíte im zaistiť pravidelný prísun vlahy alebo po období sucha ich pozbierať pred dažďom. Okrem pravidelnej zálievky pomôže, keď záhon, na ktorom pestujete reďkovky, nebudete stále okopávať a udržiavať sterilne čistý od buriny. Namiesto toho ho zasypte vrstvou slamy alebo pokosenej trávy. Tá zabráni rastu buriny, ktorá nebude mať svetlo a súčasne zabráni vysýchaniu zeminy. Tá na povrchu nestvrdne a nebudete ju musieť okopávať. Vy budete mať v záhradke menej zbytočnej práce a súčasne sladké a šťavnaté plody.