Keď chcete mať zdravú a chutnú zeleninu, musíte mať silné priesady. Také musíte kúpiť alebo si ich sami dopestovať. Kto začal koncom januára alebo v polovičke februára pestovať papriky z vlastného výsevu, musí ešte skoro na jar mladé sadeničky presadiť, aby mali priestor na rast a zosilnenie. Ideálny čas je asi v druhej polovičke marca. Presádzanie paprík môžete spojiť s výsevom paradajok.





Dôvody, prečo presádzame mladé priesady, sú dva hlavné. Pre samotný výsev stačia malé nádobky, takzvané sadbovače, kde semená zaklíčia a pustia prvé korienky. Na väčší koreňový systém tu už ale nie je miesto, musíte rastlinkám dopriať viacej priestoru. A ten druhý je ten, že pre výsev paprík sa používa na živiny chudobnejší substrát a po úspešnom vyklíčení je treba okrem väčšieho priestoru dopriať rastlinkám aj výživnejšiu pôdu.

Drobné priesady opatrne vyberieme z výsevného substrátu a po dve presadíme do malého kvetináčika, do ktorého sme dali čerstvý pestovateľský substrát asi do dvoch tretín hĺbky, prípadne ho obohatili granulovaným kombinovaným hnojivom. Na vrch pridajte malé množstvo hydroabsorbéru, ktorý lepšie pomôže rastlinkám hospodáriť s vodou v malom priestore.

Priesady opatrne vtlačte do substrátu a dosypte na vrch ďalší obohatený substrát.

Na záver opatrne zavlažte, najlepšie rozprašovačom. Pôda musí byť vlhká, ale nie mokrá, lebo by začali drobné korienky zahnívať a bolo by po paprikách.

Práve pre riziko zničenia priesady sa oplatí presádzať ich do kvetináčov pre zosilnenie po dve priesady. Minimálne jedna vám prežije a zosilnie natoľko, že je možné ju v polovici mája sadiť do záhonov. A ak by prosperovali obidve a konkurovali si, jednu z nich prosto vystrihnite malými nožničkami nad zemou.

Iste, takéto „plytvanie“ je neprípustné, pokiaľ kupujete drahé semiačka v obchodoch. No ak si pestujete priesady zo semien zo svojej minuloročnej úrody paprík, tak nie je problém vysiať aj sto-stopäťdesiat semien do sadbovača do výsevného substrátu alebo plytkej misky do perlitu a pri presádzaní uprostred predpestovania vybrať najkrajšie sadeničky a vyrobiť takýchto päťdesiat dvojsadeníc. Zvyšok nemusí prísť navnivoč, máte predsa v záhrade svoj kompostér a všetko zo záhrady sa dá recyklovať a zužitkovať.

Súvisiace:  Paličky ku kvetom

Presadené papriky umiestnite na svetlé, ale nie príliš teplé miesto, ideálne na južne orientovanom okne. Čím viac tepla, tým viac svetla potrebujú priesady, inak sa budú veľmi vyťahovať za svetlom a budú mať slabé kmienky. V marci by mala byť teplota v miestnosti cca 20 °C a neurobíte zle, ak im budete pravidelne vetrať, nesmie však byť prievan. Rovnako tak potrebujú pravidelnú miernu závlahu.

Zhruba o šesť až osem týždňov budú papriky také silné, že ich môžete zasadiť do záhonov alebo na balkón, záleží to samozrejme aj od výskytu posledných májových mrazíkov. Kto disponuje skleníkom, môže priesady dať do zeme už koncom apríla.



Podobné príspevky

Bosch-Ciso-17Bosch-Ciso-17
Sú elektrické nožnice praktické do záhrady?
Kvalitné náradie dokáže odbremeniť pri práci v záhradke od...
Čítať ďalej
Rotačné postrekovače by nemali chýbať vo vašej...
Túžite po krásnom trávniku na vašej záhrade? V tom prípade...
Čítať ďalej
jahodyjahody
Už si zase pochutnávame na jahodách
Mám rád jún v záhrade. Kým v máji býva ešte...
Čítať ďalej
elektrické kolieskoelektrické koliesko
Prečo všetci píšu, že "elektrické koliesko" ?
Viete, čo je to "elektrické koliesko"? Ako si ho predstavujete?...
Čítať ďalej
priesady do záhonapriesady do záhona
Odborník na priesady
Horúce leto je vyčerpávajúce nie len pre záhradu, ale aj...
Čítať ďalej
teatea
Aj čaj patrí do kompostu
Máte vo svojej záhrade kompostovisko a všetok rastlinný odpad...
Čítať ďalej