Paprikové priesady treba rozsadiť

Keď chcete mať zdravú a chutnú zeleninu, musíte mať silné priesady. Také musíte kúpiť alebo si ich sami dopestovať. Kto začal koncom januára alebo v polovičke februára pestovať papriky z vlastného výsevu, musí ešte skoro na jar mladé sadeničky presadiť, aby mali priestor na rast a zosilnenie. Ideálny čas je asi v druhej polovičke marca. Presádzanie paprík môžete spojiť s výsevom paradajok.

Dôvody, prečo presádzame mladé priesady, sú dva hlavné. Pre samotný výsev stačia malé nádobky, takzvané sadbovače, kde semená zaklíčia a pustia prvé korienky. Na väčší koreňový systém tu už ale nie je miesto, musíte rastlinkám dopriať viacej priestoru. A ten druhý je ten, že pre výsev paprík sa používa na živiny chudobnejší substrát a po úspešnom vyklíčení je treba okrem väčšieho priestoru dopriať rastlinkám aj výživnejšiu pôdu.

Drobné priesady opatrne vyberieme z výsevného substrátu a po dve presadíme do malého kvetináčika, do ktorého sme dali čerstvý pestovateľský substrát asi do dvoch tretín hĺbky, prípadne ho obohatili granulovaným kombinovaným hnojivom. Na vrch pridajte malé množstvo hydroabsorbéru, ktorý lepšie pomôže rastlinkám hospodáriť s vodou v malom priestore.

Priesady opatrne vtlačte do substrátu a dosypte na vrch ďalší obohatený substrát.

Na záver opatrne zavlažte, najlepšie rozprašovačom. Pôda musí byť vlhká, ale nie mokrá, lebo by začali drobné korienky zahnívať a bolo by po paprikách.

Práve pre riziko zničenia priesady sa oplatí presádzať ich do kvetináčov pre zosilnenie po dve priesady. Minimálne jedna vám prežije a zosilnie natoľko, že je možné ju v polovici mája sadiť do záhonov. A ak by prosperovali obidve a konkurovali si, jednu z nich prosto vystrihnite malými nožničkami nad zemou.

Iste, takéto „plytvanie“ je neprípustné, pokiaľ kupujete drahé semiačka v obchodoch. No ak si pestujete priesady zo semien zo svojej minuloročnej úrody paprík, tak nie je problém vysiať aj sto-stopäťdesiat semien do sadbovača do výsevného substrátu alebo plytkej misky do perlitu a pri presádzaní uprostred predpestovania vybrať najkrajšie sadeničky a vyrobiť takýchto päťdesiat dvojsadeníc. Zvyšok nemusí prísť navnivoč, máte predsa v záhrade svoj kompostér a všetko zo záhrady sa dá recyklovať a zužitkovať.

Presadené papriky umiestnite na svetlé, ale nie príliš teplé miesto, ideálne na južne orientovanom okne. Čím viac tepla, tým viac svetla potrebujú priesady, inak sa budú veľmi vyťahovať za svetlom a budú mať slabé kmienky. V marci by mala byť teplota v miestnosti cca 20 °C a neurobíte zle, ak im budete pravidelne vetrať, nesmie však byť prievan. Rovnako tak potrebujú pravidelnú miernu závlahu.

Zhruba o šesť až osem týždňov budú papriky také silné, že ich môžete zasadiť do záhonov alebo na balkón, záleží to samozrejme aj od výskytu posledných májových mrazíkov. Kto disponuje skleníkom, môže priesady dať do zeme už koncom apríla.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať