Tag sladké

Záhrada predstavuje úsporu, nie náklady

Fascinujú ma televízne programy, v ktorých navrhujú a budujú záhrady na objednávku a na konci toho dajú rozpočet, koľko to stálo. V záhonoch samé letničky a rastliny bez osohu. Vzniká tak dojem, že záhrada predstavuje výdavky, nie len pri jej založení, ale aj pri jej údržbe a prevádzke. Že je to prepych, ktorý si niekto môže dovoliť. Pritom historická skúsenosť je úplne iná. Záhrada pri dome živila rodiny. A aj dnes môže byť záhrada miestom, ktoré dobre vyzerá a pritom rodinný rozpočet neruinuje, ale obohacuje.



Koľko pohárikov sme zavarili?

18 septembra 2017,, napísal admin Tagy: , , , , , , , , , ,

Túto otázku často dostávame od ľudí, ktorí majú svoju záhradu alebo zavárajú a konzervujú ovocie a zeleninu z toho, čo dostali od rodiny alebo výhodne nakúpili cez známych, prípadne na tržnici. Počet pohárov môže hovoriť nie len o tom, čo rodina cez zimu a na jar celkovo zje, ale aj o tom, aké veľké zásoby si robí na zimné mesiace. Ľudia veria, že si ukladajú na zimu vitamíny zo záhrady, ktoré nestihli skonzumovať čerstvé a že sa budú mať dobre. Že sa takto starajú aj o svoje zdravie.

Šípkový likér

11 decembra 2016,, napísal admin Tagy: , ,

Šípky sú ako rastlina považované za burinu, ktorá rastie na neudržiavaných plochách. Šípové ruže rastú na okrajoch rumovísk či lesíkov, v bežnej záhrade ich nenájdete. Pritom kvitnú krásnymi kvetmi a keď dozrievajú plody, červené šípky, sú skvelou pochúťkou nie len pre vtáčence, ale dokážu poslúžiť aj ľuďom. A nie len ako surovina na liečivý čaj, ktorý si pamätáme z detstva. My sme si doma zo šípok na záhrade pripravili aj nápoj pre dospelých, ktorý skvelo zahreje po návrate zo zimnej záhrady domov.

Sušenie ovocia z novej záhrady

11 novembra 2016,, napísal admin Tagy: , ,

susenieKeď sme sa rozhodli vymeniť záhradu, bolo to veľké rozhodnutie. A jeho súčasťou bolo aj prijatie skutočnosti, že tento rok takmer nebudeme mať žiadne ovocie. V starej záhrade sme okrem kosenia trávy a oberania ovocia už nijakú starostlivosť stromom a kríkom nevenovali. A v novej záhrade ešte nemalo ovocie na čom narásť a dozrieť. No aj napriek tomu nejaké ovocie sme si v lete užili a dokonca sme aj nasušili. Dokonca aj dvomi spôsobmi. Ku klasickej elektrickej sušičke som pridal ešte jednu. Solárnu.

Ako pestovať reďkovky, ktoré nepália

25 mája 2016,, napísal admin Tagy: , , ,

Rozmýšľali ste niekedy, prečo sú červené reďkovky raz šťavnaté a sladké a inokedy zase štipľavé? Radi by ste dopestovali vždy len tie sladké a chcete sa vyhnúť tomu, aby vaše reďkovky štípali? Ako si vybrať správne semiačka v obchode alebo ako kúpiť na trhu len tie priesady, ktoré nebudú pri konzumácii štípať? Čo treba urobiť, aby reďkovky z vášho záhona nepálili?

Osám umelé sladidlo nechutí

26 apríla 2014,, napísal admin Tagy: , , , , , , ,

osa Zatiaľ sú v záhradách len rozkvitnuté stromy a poletujú okolo nich len včely, ale keď dozreje sladké ovocie, začnú sa o to viac objavovať osy a sršne a budú sa chcieť dostať pod kožu sladkých plodov. Hrušky, broskyne či slivky sú tak silne poškodzované a začínajú hniť. Proti útokom maškrtného a bodavého hmyzu sa môžeme brániť aj inak, ako chemickým postrekom. Prírodný spôsob je nalákať ich na to, čo majú radi: na sladké.

Konzervácia ovocia sušením

07 septembra 2013,, napísal admin Tagy: , , ,

Sušené slivky Každý rok v záhradke iný, každý rok praje iným plodinám. U nás je to tentoraz rok sliviek. Slivky zarodili hádam ako ešte nikdy. A pretože nechodíme do záhradky každý deň, tak pod stromami je modro. Našťastie padajú na trávu, takže nie sú obité a nie sú ani červivé, takže sa dajú pozbierať. Spolu s tými obratými zo stromu je to zakaždým za veľké vedro. Ale čo s nimi?
 
 

Nechajte niečo osám

11 augusta 2013,, napísal admin Tagy: , , , ,

Nechajte niečo osám Sladké dozrievajúce ovocie na stromoch v záhrade láka zahryznúť sa do šťavnatého plodu a vychutnať si jeho chuť a vôňu. Škoda len, že rovnaké chute okrem záhradkára a jeho rodiny majú aj osy a sršne. A tak až pričasto nájdeme broskyne, marhule či žlté hrušky nahryznuté práve týmto hmyzom. Záhradkári inštinktívne tieto poškodené plody zo stromov odstraňujú, aby ich sladká vôňa nelákala k opakovanej návšteve.

Človek má až príliš často tendenciu so všetkým, čo sa mu nepáči a čo mu nevyhovuje, bojovať. Vynakladať veľa úsilia na dosiahnutie takmer nedosiahnuteľného cieľa. A pritom niekedy len stačí využiť slabosť „nepriateľa“ vo svoj prospech a nechať ho jednoducho tak.

Osy v záhrade

03 júla 2013,, napísal admin Tagy: , , , , , , ,

Osy v záhrade Pomaly sa blíži obdobie, kedy dozrieva ovocie v záhrade a zelené plody sa menia do žlta a červena a dostávajú sladkú chuť. A chuť na ne dostávajú nie len deti, ale aj osy. A osy v záhrade môžu ohroziť malé deti, ktoré si ch pri svojom šantení nemusia včas všimnúť, a tiež mám ničia výsledky nášho snaženia v záhrade. Plody marhúľ alebo broskýň či sliviek, načaté osami, potom rýchlo podliehajú skaze.

Ako uchrániť našu úrodu a nemusieť siahnuť po postrekoch, ktoré by zároveň znížili kvalitu ovocia na stromoch? Ako sa vyvarovať použitiu sprejov proti hmyzu? Opäť použijeme ekologický spôsob a využijeme odpad okolo nás, PET fľaše.

1