Záhrada predstavuje úsporu, nie náklady

Fascinujú ma televízne programy, v ktorých navrhujú a budujú záhrady na objednávku a na konci toho dajú rozpočet, koľko to stálo. V záhonoch samé letničky a rastliny bez osohu. Vzniká tak dojem, že záhrada predstavuje výdavky, nie len pri jej založení, ale aj pri jej údržbe a prevádzke. Že je to prepych, ktorý si niekto môže dovoliť. Pritom historická skúsenosť je úplne iná. Záhrada pri dome živila rodiny. A aj dnes môže byť záhrada miestom, ktoré dobre vyzerá a pritom rodinný rozpočet neruinuje, ale obohacuje.
Je jasné, že svet je dnes iný, ako medzi dvomi svetovými vojnami. A obchody sú plné tovaru, potraviny nevynímajúc. Ľahko by človek podľahol ilúzii, že všetko je dostupné a všetkého je veľa. Lenže na všetko treba peniaze. A každý máme len obmedzenú možnosť ich zarobiť. A aj z toho mála, čo v práci zarobíme, nám vláda zoberie na daniach dosť veľa. Zo zvyšku, čo nám zostane po zaplatení energií a nákladov bývania aj potravín máme ešte investovať do záhrady? Nemohla by nám záhrada časť tých investícií vrátiť?

Mohla, ľahko a jednoducho.

Stačí pestovať jedlé rastliny – ovocie, zeleninu – a ušetríme časť peňazí, ktoré by sme nechali v supermarketoch spolu s DPH 😉 Stačí záhrade venovať trochu času, len toľko, koľko chceme a koľko ho máme. Nemusíte orať lány pre zemiaky, okopávať áre paprík. Dá sa to aj inak.

Pôda predstavuje stabilnú investíciu. Nepodlieha inflácii ako úspory v banke, neohrozuje ju strata zamestnania, ako hypotéku. Ale môže byť aj výnosnejšia, ako akciové fondy. Sama si drží hodnotu a pri správnom prístupe pri tom všetkom prináša výnosy, ktoré neznižujú hodnotu jej podstaty.

Ak už máte v záhrade trávnik a kosíte ho, využite trávu na mulčovanie zeleniny, ušetríte si čas a drinu s okopávaním. A papriky s paradajkami, ktoré vám vyrastú za domom, máte zadarmo. Do domáceho leča kúpite už len zopár vajec. Keď si v kúte záhrady spravíte kompostér, ušetríte za odvoz komunálneho odpadu a na kope kompostu dopestujete zopár tekvíc hokaido, ktoré skvelo chutia ako polievka aj zapekané s inou zeleninou. Ďalšia úspora peňazí.

jeseň v záhrade

Banány a pomaranče sa k nám vozia z ďaleka a aby vydržali, sú chemicky ošetrené. Pritom za domom si odtrhnete zaručene čerstvé jablko alebo hrušku, ktoré budú rásť úplne samostatne, netreba sa ich ani dotknúť, nanajvýš tak použiť postrek z buriny, opäť zadarmo. Ríbezle a egreše sú nenáročné na pestovanie a rovnako tak muchovníky alebo arónie. A po domácich jahodách sa budú vaše deti oblizovať a už nikdy nebudú chcieť tie bez chuti z obchodov.

Pri rozumnom pestovaní bude vaša záhrada stále vyzerať pekne, ako park, a stále sa v nej môžu deti hrať a dospelí oddychovať alebo grilovať. Stále bude vyžadovať nejaké peniaze na svoju údržbu, ale môže vám časť z nich vrátiť (alebo aj násobok – to záleží od vás) a tak vylepšiť váš rodinný rozpočet. Je mnoho zamestnaní, kde vám nedovolia nadčasy alebo vám ich nezaplatia. A mzdu zdania. Záhrada to nerobí. A vráti vám násobok toho, čo času jej venujete. Skutočne dobre založená a prevádzkovaná záhrada nepredstavuje čiernu dieru na peniaze, ale zdroj príjmov a úspor pre celú rodinu. Navyše vám nikdy nedá výpoveď.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať