Mulčovanie zachránilo úrodu, keď sme ochoreli

Permakultúrou nepobozkaní návštevníci našej záhrady sa často pýtajú, prečo máme slamu na záhonoch a kedy ju dáme preč. Po vysvetlení, že nikdy, len ju stále dopĺňame a že nám šetrí vodu aj chrbát, lebo netreba okopávať, niektorí začnú používať rovnaký spôsob a iní to hneď zavrhnú, ako nevhodné pre ich záhradu. No my sme sa nedávno presvedčili, že mulčovať záhony sa naozaj oplatí. Stačí, že nepredvídateľné okolnosti výrazne zmenia vaše plány na najbližšie dni. Napríklad krátke ochorenie.

Okopané zeleninové záhony bez jedinej burinky možno vyzerajú úchvatne a upravene, ale vyžadujú priveľa starostlivosti. Najmä ak záhradkár pravidelne polieva hadicou komplet záhon. Vtedy sa motyka nezastaví a chrbát neoddýchne.

Naše záhony so slamou či senom možno nevyzerajú tak obrobene, ale nástieľka plní svoju funkciu. Nepustí svetlo k semenám burín, nedovolí slnku prehrievať koreňový systém a vetru vysušovať pôdu. Všetka voda, ktorá sa dostane k rastlinám do pôdy je tak dokonale využitá pre ich rast a nevyparí sa bez úžitku.

V polovičke augusta sme sa jeden deň ráno zobudili úplne bez síl. Vírusové ochorenie nás úplne paralyzovalo a nemohli sme ísť ani do práce, nie to ešte do záhrady. Tri dni trvalo, kým sme sa ako-tak dali dokopy. Za ten čas si naša záhrada s dozrievajúcimi uhorkami, paprikami a paradajkami musela poradiť bez nás.

A aj si poradila. Tie tri dni zelenina vydržala bez problémov, hoci som presvedčený, že na suchých okopaných záhonoch by polovica beznádejne povädla. Takto stačilo poliať a doplniť vlahu a pokračovali sme ďalej. Pravda, najviac asi „kričala“ tráva, že ju treba pokosiť. Ale kosenie kosačkou je podľa mňa pohodlnejšie, ako okopávanie. No a museli sme obrať zrelé plody paradajok a uhoriek, aby sme rastlinám uľahčili.

Ani tropické horúčavy, ktoré u nás v posledných týždňoch panovali, neublížia záhrade, keď na ňu z rôznych dôvodov nemáte čas. Stačí len pokryť pôdu vrstvou nástieľky, ktorá vlahu uchová po dlhšie obdobie. Príroda okolo nás sa zjavne mení a zjavne k horšiemu. Môžete s tým bojovať alebo sa prispôsobiť, aby ste si život uľahčili. Mulčovanie je jedným zo spôsobov, ako prekonať prichádzajúce ťažkosti. Či už dlhotrvajúce sucho alebo chorobu záhradkára.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať