Bude mráz, vypustite nádrže

Podľa predpovede počasia hrozia na Slovensku v noci mrazy tesne pod nulou. A niekoľko dní po sebe. Teda by mohli zamrznúť nádrže na vodu a poškodiť sa. Asi je najvyšší čas ich vypustiť. Kam ale s tou vodou, čo je v nich?
Väčšina záhradiek v osadách pri mestách nemá privedenú tečúcu vodu ani studne. Pre polievanie záhonov a stromkov teda záhradkári používajú dažďovú vodu, zachytávanú zo striech prístreškov a chát do sudov, huntíkov alebo iných nádob a nádrží. A potom konvicami alebo niektorí aj hadicami ju použijú tam, kde je najviac treba zavlažovať.

V našom podnebnom pásme ale príchodom jesene klesajú denné a najmä nočné teploty a voda sa pri teplote pod nula stupňov Celzia mení na ľad. A ľad má tú nevýhodu, že zvyšuje svoj objem na väčší, ako má voda. A preto dochádza k zväčšovaniu objemu nádrží a najmä potrubí a ventilov a následne k ich roztrhnutiu. Voda zamŕza od hladiny. Ľad vytvorí nepriepustnú vrstvu, ktorá hrubne a uzatvorí vodu pod sebou. Voda zamŕzaním na ľad zvyšuje svoj objem, tlačí na ľad na hladine aj na steny nádrže a roztlačí ich alebo vytvorí praskliny v stenách.

nadrze

Preto musíme vodu, ktorá nám na jeseň zostala v nádržiach, vypustiť. Ale kam? Len tak na pozemok? Bola by to škoda. Je síce dobré, že vodu, ktorá v zastavaných oblastiach je zo striech a chodníkov zvádzaná do kanalizácie a odvádzaná do riek a morí, namiesto toho, aby ako v minulosti bola vsakovaná do trávnikov a tým do zeme, vraciame späť do pôdy. Ale aj to môžeme urobiť správne a dobre.

Pomocou hadíc alebo odkvapových rúr môžeme vodu, ktorú vypúšťame z nádrží, priviesť k stromom a dopriať im tak dodatočnú vlahu. Ochránime ich tak prd možnosťou vyschnutia v zime, ak bude málo snehu. Mnoho stromov totiž v zime vyschne, aj keď si myslíme, že zamrzli. Pretože nemali dostatok vody.

A ešte jedna vec. Ak máte vodu uskladnenú v plastových kubíkových nádržiach s uzáverom, nezabudnite ho pred vypúšťaním vody uvolniť, aby mal kade do nádrže vnikať vzduch, inak sa výrazne spomalí vypúšťanie nádrže. Potom nechajte kohútiky celú zimu otvorené, aby sa voda, ktorá by sa mohla do nádrží dostať, mala kadiaľ dostať von. Inak by mohla opäť v potrubiach a ventiloch zamrznúť a poškodiť ich.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať