Pozor, začína mrznúť

ventil Kým cez deň máme, aspoň u nás, nádhernú slnečnú jeseň a slnko okolo poludnia príjemne hreje, prakticky hneď po západe slnka cítiť ochladenie a v noci teploty klesajú na nulu alebo tesne pod bod mrazu. A s tým súvisí ďalšia povinnosť záhradkára: postarať sa, aby mrazom nepopraskali nádrže na dažďovú vodu a potrubia, ktorými ju rozvádzame po záhrade. Včasným vypustením si ušetríme prípadné opravy, ktoré by nás na jar čakali. Netreba však robiť paniku, aj voda sa riadi prírodnými zákonitosťami.
 
Voda mení svoj objem v závislosti do teploty lineárne. Ako klesá teplota, tak sa zmenšuje objem. Až do teploty asi -4°C, odkedy sa zase objem zmrznutej vody (ľadu) začína zväčšovať. Preto uzatvorené nádoby s vodou bývajú počas zimy potrhané, rovnako tak rozvody vody.

Preto sme cez víkend vodu z našich nádrží, v ktorých zachytávame dažďovú vodu zo strechy chatky, vypustili. Ale nie len naverímboha, ako sa hovorí. Natiahol som hadicu z nádrže a nasmeroval ju ku stromkom, aby sa voda dostala čo najbližšie k ich koreňovému systému. A kým z hadice voda tiekla ku koreňom, niekoľko vedier som odniesol k vzdialenejším stromom a dobre sme preliali aj kompostovisko.

zimna zahrada

V tejto záhradke nemáme stály rozvod vody, ako sme to mali v záhrade mojich rodičov. Zo sústavy nádrží bolo vedené potrubie k prednej časti chatky, zakončené výpustným ventilom pre ľahšie naberanie vody do vedier. Takže pred začatím zimy sme otvorili všetky ventily, aby voda mohla vytiecť z potrubia a mráz ho neroztrhol. Celú zimu boli ventily otvorené, rovnako ako to robievame aj teraz na nádržiach.

Pre istotu. Aby sa do nádrží dostala nejakým spôsobom voda alebo sneh, či skondenzovala vzdušná vlhkosť na stenách, vždy môže voľne vytiecť von, nezostáva v nádrži. Nehrozí tak v prípade mrazu roztrhnutie nádrže alebo výpustného ventilu hoci aj malým zvyškom vody, ktorý by sa premenil na rozpínavý ľad.

U nás sme na zimu v záhrade pripravení, môže začať mrznúť. Ja len dúfam, že napadne aj sneh, ktorý jednak prikryje celú záhradu, ale hlavne je to zásobáreň vody s pomalým rozpúšťaním. Lebo zimný lejak nám je nanič, keď voda nevsiakne do zeme a rýchlo odtečie.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať