Pre mnohé záhradkárky veta z nadpisu spôsobuje hrôzu v tvári a trvalú na hlave. Z predstavy, že by v záhrade behal kŕdeľ sliepok a všade hrabal, sa ježia vlasy na hlave aj mnohým záhradkárom. Zničený trávnik, vyzobané priesady, rozhrabané kvetinové záhony. Tak nejak na môj návrh rozšíriť pestovanie o chovateľstvo reagovala aj moja partnerka. Do pozornosti však dávam rozdiel vo výrazoch „chovať na záhrade“ a „chovať v záhrade. Pretože nič nemusí byť byť podľa katastrofického scenára a skúseností z minulosti. Keď máte predstavu, ako na to inak.




Zásadný môže byť rozdiel v prístupe chovu sliepok v „hlbokej“ minulosti“ na gazdovskom dvore a dnes v čase rekreačných chalúp alebo na mestský spôsob prerobených dedinských rodinných domov. Kým v minulosti sliepky behali voľne po dvore a žili z toho, čo na dvore našli, v podstate odpad po chove iných hospodárskych zvierat, a večer sa im ušlo z pšenice, ktorá sa dlhšie trávi – aby vydržali noc, dnes je potrebné chovať sliepky celodenne a osobitne, lebo odpadu akosi nieto a z kuchynského by nevyžili. A keďže nie je hnojísk, pomenej býva aj dážďoviek a iného hmyzu, teda bielkovín, ktoré treba dodávať v krmive. Ibaže by sliepky behali voľne po dvore či záhrade a našli si. Ale pri súčasnom spôsobe pestovania okrasných trávnikov aj toho hmyzu k požeru veľa nebýva, nehovoriac o tom zdevastovanom trávniku.

Ako chovať sliepky v modernej záhrade

Po staru to nejde. Behať a lietať po novej záhrade ich nechať nechceme. Riešením je postaviť im voliéru, teda obmedzený výbeh a v ňom aj pevný kurín, ako útočisko na noc pred divou zverou aj pred nočným chladom či mrazom. Vhodným materiálom môže byť drevo a oceľové pletivo a na strechu plech. Nič, čo by zručný domáci master nezvládol, ak má na kurín vhodnú inšpiráciu. Rozmery podľa očakávaného počtu vajec, teda podľa potrebného počtu sliepok. Minimum je pol metra štvorcového na jednu nosnicu vo výbehu, viac je lepšie.

Súvisiace:  Je mulčovanie moderný spôsob pestovania?

Výhodou kompaktnej konštrukcie je, že aj plocha kurína je výbehom, keď je kurín „na prvom poschodí“. Súčasne nie je potrebné sa zohýnať pri zbieraní vajec zo znáškového boxu ani pri kydaní podstieľky. A pletivom uzatvorená voliéra nedovoľuje parazitovať vrabcom a iným voľne žijúcim vtákom na krmive sliepok ani ich ohroziť parazitmi a chorobami. A chráni sliepky pred líškami a kunami.

Nevýhodou je, že v takomto výbehu za pár dní sliepky trávu zlikvidujú a „zelené“ je potrebné im pravidelne dodávať, ako zdroj vitamínov a minerálov. Buď spod kosačky či krovinorezu alebo burinu z pletia zeleninových záhonov. Rovnako tak treba mať zaistenú pravidelnú dodávku kŕmenia, či už šrotu, granulí alebo zrna. K širokému sortimentu kŕmidiel si môžete zostrojiť aj svoje vlastné. Vzhľadom k uzatvorenej voliére nehrozí útok hlodavcov a zásobník môže obsahovať potravu aj na týždeň. Podobne je to možné riešiť aj s vodou.

Voliéra s pevnou strechou chráni sliepky pred dažďom a spodok výbehu pred rozmočením. Tým chránite podstieľku v kuríne pre znečistením a nohy sliepok pred parazitmi z vlhkosti. Súčasne chráni sliepky pred nákazou napríklad vtáčou chrípkou z trusu ponad kurín prelietajúcich vtákov.

Každodenné otváranie a zatváranie kurína môžete zveriť automatike, keď máte vyriešenie viacdenné zásoby vody a krmiva. Pletivo voliéry chráni sliepky pred predátormi, takže stačí ich večer skontrolovať, či sú všetky vo voliére v poriadku, resp. či po zatvorení dverí do kurína automatikou sú všetky vo vnútri. Moderné mechanizmy dokážu reagovať buď na čas, nastavený v prístroji, alebo na množstvo svetla vonka, a podľa toho kurín otvárať a zatvárať.

Moderný spôsob produkcie vajec je jednoduchý a pohodlný

Chovateľ sliepok nemusí byť poľnohospodárom, aby si zadovážil obilie na chov a slamu ako podstieľku. Samotná pšenica nie je ako krmivo dostatočne výživovo pestrá a sliepky potrebujú aj minerály a vitamíny a tiež bielkoviny a vápnik na stavbu kostí, operenie aj na škrupiny pre vajíčka. Toto všetko je možné dostať v špecializovaných predajniach pre drobnochovateľov vo forme šrotu alebo granulí. Pri objednávke štyroch či piatich dvadsaťkilových vriec z eshopu sa vyplatí aj zaplatiť prepravu kuriérom a dovezie vám všetko až do dvora. Alebo až k autu, ak ním jazdíte do práce. Rovnako tak sa dá dnes kúpiť zlisovaný balík drevených hoblín ako podstieľka pre domáce zvieratá. Spolu s trusom je výborným základom kompostu pre vašu zeleninu.

Súvisiace:  Ako udržať mulč pod stromčekom

Tieto predajne majú v ponuke aj rôzne druhy dverovej automatiky a nepreberné množstvo napájačiek či krmítok, podľa toho pre koľko sliepok sú určené. S ich pomocou si zadovážite všetko pre pohodlný chov sliepok, ktorý nebude rizikom pre vašu záhradu. Navyše na internete nájdete niekoľko špecializovaných stránok s diskusnými fórami pre potreby chovateľov rôznych plemien sliepok. Či už na okrasu ako čistokrvné plemená alebo na úžitok ako nosnice alebo mäsové brojlery.



Podobné príspevky

Vyhoďte staré náradie
Aby ste ma nechápali zle, ja vás nenabádam, aby...
Čítať ďalej
diviakyvzahradke
Diviaky v záhrade
Cez víkend sme zavítali do našej záhrady v záhradkárskej osade...
Čítať ďalej
Monitoring sucha nie je riešením
Nedávno som vo Farmárskej revue sledoval reportáž o monitoringu...
Čítať ďalej
Oplatí sa kúriť drevom ovocných stromov?
Pred časom som bol účastník polemiky cez internet, či je...
Čítať ďalej
Závora dvojitých dverí
Čo si budeme navrávať, žijeme v dobe, kedy sa...
Čítať ďalej
Vyberajte, komu zveríte záhradku
Vyberajte, komu zveríte záhradku
Aj záhradkár je len človek a tiež v lete...
Čítať ďalej