Kompost nie je odpad

Kompostovanie je ideálne miesto pre uskladnenie rastlinného odpadu zo záhrady. Celé vetvy sa neoplatí do kompostéra hádzať, na ich predspracovanie slúžia štiepkovače. Veľké kusy by sa dlho rozkladali a ostatné živiny by sa z kompostu „vytratili“. Ale pokosená tráva, ak ju nechcete využívať na mulčovanie okolo stromov alebo na záhony (čo je škoda) sa rozkladajú veľmi rýchlo a taktiež zeleninové vňate či lístie.
Zákon definuje ako odpad všetko, čo už nemôže slúžiť na pôvodný účel. Dokonca aj šupky zo zeleniny alebo mdlá rozmrazená zelenina je podľa tohto odpad. A nepatrí do kontajnera s komunálnym zmiešaným odpadom. Mnohé obce už pred časom svojim občanom rozdávali plastové kompostéry z eurodotácií. Aby v komunále skončil naozaj len nerozložiteľný odpad a zvyšky z kuchyne aj záhrady skončili v kompostére vedľa.

Len to nesmie skončiť tak, ako v jednej obci. Kompostéry umiestnili pri bráne, hneď vedľa kukanádoby. Tú vyvážajú pravidelne podľa naplnenia odpadom. Len nikto nevyvážal obsah kompostérov. A nikto nevysvetlil občanom, čo sa v ňom vlastne deje. Že rastlinný odpad sa rozkladá a vzniká kompost pre zúrodnenie záhrady alebo pre použitie do truhlíkov na okná. A preto kompostér nepatrí k bráne vedľa smetí, ale na tienisté miesto v záhrade. A že ich nikto nebude vyvážať.

Kompostovanie rastlinného odpadu z kuchyne a záhrady sa zaviedlo preto, aby sa znížil objem vyvážaného odpadu a tým aj celková cena za vývoz odpadu. Ale správne pochopenie procesu kompostovania a jeho správna realizácia okrem úspor v odpadovom hospodárstve dokáže ušetriť aj na inej strane. Nepotrebujete kupovať hnojivá pre záhony ani substráty na výsev či výsadbu nových ovocných kríkov. Pretože materiál do kompostu nie je odpad, ale cenná surovina, ktorou by ste nemali plytvať.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať