Pre mnohé záhradkárky veta z nadpisu spôsobuje hrôzu v tvári a trvalú na hlave. Z predstavy, že by v záhrade behal kŕdeľ sliepok a všade hrabal, sa ježia vlasy na hlave aj mnohým záhradkárom. Zničený trávnik, vyzobané priesady, rozhrabané kvetinové záhony. Tak nejak na môj návrh rozšíriť pestovanie o chovateľstvo reagovala aj moja partnerka. Do pozornosti však dávam rozdiel vo výrazoch „chovať na záhrade“ a „chovať v záhrade. Pretože nič nemusí byť byť podľa katastrofického scenára a skúseností z minulosti. Keď máte predstavu, ako na to inak.
Tag → kompost
Dajú sa chovať sliepky na záhrade?
Kompost nie je odpad
Kompostovanie je ideálne miesto pre uskladnenie rastlinného odpadu zo záhrady. Celé vetvy sa neoplatí do kompostéra hádzať, na ich predspracovanie slúžia štiepkovače. Veľké kusy by sa dlho rozkladali a ostatné živiny by sa z kompostu „vytratili“. Ale pokosená tráva, ak ju nechcete využívať na mulčovanie okolo stromov alebo na záhony (čo je škoda) sa rozkladajú veľmi rýchlo a taktiež zeleninové vňate či lístie.
Kompostéry nestačí len rozdať
„Preboha, suseda, čo robíte? To prečo sa od vás valí taký hustý dym?“ – zakričal náš sused v záhrade. Nie na nás, ale na opačnú stranu, asi tri ploty ďalej.
„Pálim nakosenú trávu!“ – znela pohotová odpoveď, pretože táto činnosť tu patrí k samozrejmým.
„Hlavne, že tento týždeň v dedine rozdávali kompostéry,“ – reagovala moja polovička. A dodala: „Dedinčanom mali hlavne naliať rozum do hlavy, aby neotravovali vzduch, ktorý dýchajú a neničili drahocennú surovinu“.
Novembrové papriky
Papriky sú obľúbenou letnou zeleninou aj v našej záhrade. Koncom leta a na jeseň väčšina ľudí zberá úrodu a s koncom teplých dní likviduje aj kríčky zo záhonov, pripravujú ich na jeseň. Dlhé a suché leto naznačovalo predĺženie vegetačnej doby a my sme sa rozhodli iné počasie využiť. Babie leto bolo dlhé a opakovalo sa. A vďaka tomu, že sledujeme nie pranostiky, ale skutočné počasie, sme zozbierali posledné papriky až v období, kedy po iné roky snežilo a bol mráz. Príroda okolo nás sa skrátka mení a oplatí prispôsobiť sa. Záhradkár si tak ušetrí nie len nervy, ale aj drinu a peniaze za potraviny.
Stena z vŕbových prútov ukryla kompostér
Často sa nás pýtajú, či máme záhradu okrasnú alebo úžitkovú. A my odpovedáme, že máme peknú záhradu, v ktorej pestujeme aj ovocie a zeleninu. A že do záhrady chodíme oddychovať. Nie každý si to dokáže predstaviť a my sme si nedokázali predstaviť, že sa budeme z miesta nášho oddychu pozerať na hnusný plastový kompostér. Chvíľu som rozmýšľal, ako sa zbaviť tohto výhľadu a nakoniec som zvolil materiál, ktorý máme zadarmo, z vlastnej záhrady a prakticky neobmedzené množstvo. Kompostér zakryla stena z vŕbového prútia.
Plastový kompostér
Hoci našu záhradu ponímame ako prírodnú, občas sa nevyhneme nutnosti využívať neprírodné materiály. Ak neškodia pôde alebo vode alebo nemajú vplyv na naše zdravie a súčasne predstavujú nižšie náklady alebo vyššiu úžitkovosť, nebránime sa za každú cenu ich použitiu. A tak sa jedného dňa v našej záhrade objavil kompostér z umelej hmoty, aby nám pomohol zvládnuť doslova kalamitnú situáciu. Rastlinný „odpad“ totiž nelikvidujeme, ale snažíme sa ho recykláciou opäť využiť pri pestovaní ovocia a zeleniny v našej záhrade. Spáliť ho by bolo možno jednoduchšie, ale určite nie lacnejšie.
Nechce sa mi rýľovať, spravím vyvýšený záhon
Nedávno nás v záhrade opäť navštívil môj bývalý kolega a dlhoročný priateľ, aby po dvoch rokoch zistil, čo máme v záhrade nové a aby sa inšpiroval. Zaujímali ho najmä rastliny a ovocné kríky, ktoré doteraz nepoznal, aby si rozšíril svoj pestovateľský záber a sortiment ovocia. Pozornosti neunikli ani vyvýšené záhony, na ktorých ešte stále rastú papriky, nedotknuté nedávnym prízemným mrazom, zamulčované slamou a bez jedinej burinky aj bez toho, že by sme ich boli tento rok alebo vlani okopali. Pozorne si ho obzrel, aby mohol u seba postaviť repliku, nechce sa mu už totiž zeleninu okopávať.
Nepreháňajte to s kompostérmi
Že je kompostovanie užitočnou činnosťou pre záhradkára, záhradu aj okolie, o tom snáď nie je pochýb. Je niekoľko spôsobov, akým si môžete v záhrade kompost pripraviť a je mnoho druhov kompostérov, ktoré na to môžete použiť. Komu nevyhovujú kupované, zväčša malé plastové kompostéry, buduje si svoje vlastné veľké, zväčša drevené, návodov je všade dosť. Ale nad niektorými odporúčanými postupmi zostáva rozum stáť. Ako by vám chceli výrobu kompostéra čo najviac znechutiť. Ako keby chceli, aby ste si ich radšej kúpili hotové, hoci ani tie nie sú najlepšie.
Burina vraj nepatrí do kompostu
Zelený odpad zo záhrady, ktorý vzniká nie len kosením trávy, ale aj pri reze stromov alebo viniča, nikto nechce nechať len tak ležať na pozemku. Sú dva spôsoby, ako ich „upratať“. V mestských záhradkách je obvyklé odviezť zelený odpad zo záhrady, v dedinských sa častejšie spaľuje. Jedno aj druhé je nepochopiteľná likvidácia potenciálnych zdrojov. Alternatívou je kompostovanie, ktoré nie len šetrí vzduch, ale aj peniaze za substráty. A skompostovať sa dá v záhrade takmer všetko.
Kam mizne materiál v kompostovisku
Pri pestovaní v záhrade vzniká veľké množstvo rastlinného materiálu, ktorý nevieme využiť. Mnohí ho považujú za odpad, dokonca aj zákon. Rastlinný odpad, tráva, haluze, poškodené ovocie, vňať a šupky zo zeleniny veľa záhradkárov vyváža. Rozumnejšie je pretaviť odpad v surovinu a kompostovať ho. Nedávno sused v záhrade položil zaujímavú otázku. Kam sa všetok ten rastlinný materiál v kompostovisku stráca?