Na jeseň sme si v záhrade prisvietili

Vraj každé tri dni sa dni skrátia o osem minút. Nemeral som to, ale verím susedovi. A je to aj vidieť. Z nášho sedenia v záhrade podľa polohy slnka za stromami na kopci už viem odhadnúť aktuálny presný čas. Niekedy je pri súmraku tak príjemne, že sa nám ani nechce zo záhrady odísť. Jeseň je tu krásna. A keď sa ochladí, je už celkom tma. Aby sme sa vedeli v záhrade a po dvore pohybovať, rozhodol som sa prisvietiť. Aby som nemusel ťahať nijaké káble, využil som akumulátorové svetlá so senzormi pohybu a s nabíjaním slnečnou energiou.

Prvé solárne svetlo sme mali na dome už dávnejšie, pri montáži čatorne som ho zložil. Už nebolo pod strechou, ale na gangu a osvetľovalo podstatne menší kus dvora. Ďalšie svetlá som už nenamontoval pod strechu, keďže sme plánovali jej opravu. Tá sa žiaľ odsúva na jarný termín. Osadiť solárne senzorové svetlá je tu ale problém, ak chcem aby dobre svietili aj sa dobre nabíjali.

Jedno som ale na strechu umiestnil. Jeho základom je tvarovaný plech. A tak namiesto hmoždinkami do steny som ho uchytil trhacími nitmi na vrch okapu. Je nad dverami krajnej miestnosti, ktorú zamkýname ako poslednú a ktorú aj najviac používame. Toto miesto je tak dobre osvetlené, stačí sa priblížiť.

Trochu vľavo a nižšie som dal ďalšie svetlo na solárnu sušičku ovocia, ktorá onedlho bude opäť vysušovať a temperovať miestnosť za ňou. Svieti viac pod nohy.

Prechod z dvora do záhrady dosvetľuje svetlo na rohu dreveného prístrešku pri dome. Podobné svetlo som umiestnil na roh drevenej studne.

Tak je kompletne osvetlená cesta z odpočinkovej zóny až do domu. Aby sa nám dobre sedelo aj po zotmení, na drevený kolík som umiestnil posledné ozdobné solárne svetlo tak, aby nám nesvietilo do očí, len pod nohy.

Nakoniec som pod strechu umiestnil aj to prvé solárne svetlo, aby sme mali bezpečnú cestu po tme až k autu. Toto obsahuje tri NiMH akumulátory, ostatné svetlá sú vybavené LiIon akumulátorom, preto ich budem musieť všetky zložiť, keď budú hroziť mrazy pod -5 °C. Pretože nabíjacie napätie týchto akumulátorov klesá spolu s teplotou a pri mrazoch hrozí ich deštrukcia. A zakrývanie solárnych panelov nedáva zmysel, batérie by sa vybíjali používaním a nenabíjali počas zimy.

V zime aj tak chodíme do záhrady len cez víkendy a len cez deň, tak nám absencie svetiel vadiť nebude. Ale kým príde naozaj zima, užijeme si príjemné osvetľovanie miesta nášho pohybu po záhrade, keď sa zmráka.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať