Minibager CAT vykope, zhrnie i zbúra

Minibager je šikovný kompaktný pomocník, ktorý má množstvo predností. Vďaka príslušenstvu môžete navyše rozšíriť jeho funkcionalitu a tým aj rozsah prác, ktoré s ním budete môcť vykonávať. Prečítajte si, čo minibagre dokážu a prečo by nemali chýbať v strojovom parku malých, ale aj veľkých stavebných firiem.

Minibager či klasický bager?

Minibagre (správne označované ako minirýpadlá) sú v podstate zmenšenými verziami klasických pásových bagrov (rýpadiel). Majú menšie rozmery, menej výkonné motory a tým pádom aj slabšiu hydrauliku ako klasické bagre. Sú teda osadené menšími lyžicami, keďže zvládnu premiestniť menší objem materiálu a tým pádom aj vykonať menej práce.

Kompaktné rozmery minibagrov im však prepožičiavajú mimoriadnu obratnosť. Jednoducho sa otáčajú a presúvajú aj po stiesnených zastavaných pozemkoch bez toho, aby poškodili okolité budovy. S najmenšími minibagrami môžete pracovať aj v interiéroch. Majú totiž šírku do 80 cm, takže prejdú aj cez štandardné 80 cm dvere bez toho, aby ste ich museli vybúrať.

Vďaka menšiemu motoru má minibager nižšiu spotrebu paliva, nižšie emisie, a tiež nižšiu hlučnosť ako klasický veľký bager. To ho robí ideálnym na nasadenie v husto zastavaných oblastiach. Nízka hmotnosť (pri najľahších dokonca pod 1 t) robí jeho podvozok šetrnejším k povrchu, po ktorom sa pohybuje. Vďaka hmotnosti a rozmerom môžete minibagre prepravovať bežnými autoprepravníkmi alebo veľkými prívesnými vozíkmi, ťahanými osobnými automobilmi.

V prospech toho, aby sa minibagre stali súčasťou vášho strojového parku hovorí aj ich cena. Tá môže byť až niekoľkonásobne nižšia ako pri veľkých bagroch.

Stavebné stroje obohatí príslušenstvo

Hlavnou úlohou minibagrov sú výkopové práce – používajú sa najčastejšie na menšie výkopy, napr. pre inžinierske siete, základy oplotení, záchytné nádrže na odpadovú alebo dažďovú vodu či menšie bazény. Aj oni toho, tak ako iné stavebné stroje, však zvládnu omnoho viac vďaka pripojiteľnému príslušenstvu.

Základným nástrojom je tak ako pri veľkých bagroch lyžica. Univerzálnymi lyžicami môžete premiestňovať sypký materiál ako zeminu, piesok či štrk. Existujú však aj špeciálne robustné lyžice na extra ťažké materiály ako napr. skaly. Ďalšou kapitolou sú lopaty, určené na zhŕňanie zeminy alebo materiálov a tzv. drapáky. Tie predstavujú niečo ako hydraulickú ruku, s ktorou môžete zachytiť a premiestniť pevné predmety – rúry, drevenú guľatinu, železný šrot a pod.

Z minibagra môžete spraviť aj malý demolačný stroj. Pomocou pripojiteľných hydraulických klieští, ktoré prejdú železobetónom ako nôž maslom, si poradíte so železobetónovými panelmi. Nadstavec s hydraulickým kladivom vám potom pomôže zbúrať aj hrubé betónové základy. Okrem búrania vám tento stroj môže pomôcť aj s úpravami pozemku. Už spomenuté rôzne druhy lyžíc a lopát totiž dopĺňa príslušenstvo v podobe hydraulického zhutňovača pôdy (nahradí samostatný zhutňovač). Zemný vrták vám zase pomôže pripraviť základy pre stĺpiky plotov či menších stavieb.

Nemáte minibager? Pomôže požičovňa stavebných strojov

Výhody minibagre oproti klasickým veľkým bagrom sú nesporné, bude sa vám teda hodiť aj v prípade, že súčasťou vašej flotily je už viacero veľkých strojov. Malej stavebnej partii zase pomôže rozšíriť portfólio ponúkaných prác a tým ušetriť náklady na externých dodávateľov. V prípade, že minibager ešte vo vašom strojovom parku nemáte a potrebujete ho využiť jednorazovo, nemusíte ho hneď obstarávať – riešením pre vás môže byť požičovňa stavebných strojov.

Komentovať