Správna obuv záhradkára

Správna obuv je alfou a omegou práce v záhrade. Keď je nám na nohy zima alebo máme nohy mokré, tak nás práca v záhrade nebaví a ešte môžeme aj ochorieť. V dobrých topánkach vydržíme aj v lete aj v zime v záhrade celý deň a urobíme kus roboty. Či už rýľujeme, okopávame, kosíme trávu alebo sadíme priesady či oberáme úrodu zo stromov. Mokré nohy nás dokážu v roboty vyradiť na niekoľko dní, počas ktorých sa musíme vyliečiť, za ten čas nič neurobíme ani doma. Takže správna obuv je kľúčovou nie len pre našu osobnú pohodu, pre množstvo vykonanej práce, ale aj pre naše zdravie. Lenže ktoré topánky v záhrade používať, ktoré sú tie naj?
Ako klišé môže pôsobiť obraz záhradkára s rýľom v ruke a gumákoch na nohách. Gumové čižmy do pol lýtok sú vynikajúce, keď pracujeme v blate alebo priamo vo vode. Nepriepustná vrstva ochráni nohy pred stykom s vodu. V chladnom počasí však nechráni nohy pred zimou, preto potrebujeme do gumákov teplé ponožky. Aj preto sa gumáky často kupujú o jedno či dve čísla väčšie, ako ostatná obuv. Nevýhodou nepriepustnej gumy týchto čižiem je skutočnosť, že noha v čižme nedýcha, teda veľmi často sa nohy v teplých ponožkách spotia a v chladnom počasí je nám na nohy v gumákoch zima. Nohy máme mokré nie zvonka, ale z vnútra.

Takže gumáky nie sú zlé, ale na zimu či daždivú jeseň nie sú ideálnou obuvou. Keď ich v záhrade používam, vždy len na prezutie, po skončení blatavej práce sa opäť prezujem do inej svojej bežnej obuvi.

Ďalším obľúbeným druhom obuvi na prácu v záhrade sú kožené členkové topánky. Koža dobre drží tvar a chráni nohu, nevadí jej trocha vody a je teplá. Ale keď sa premočí, či už v mokrej tráve alebo v snehu, tak potom koža stvrdne a dlho trvá, kým sa topánka vysuší. Kožené topánky sú pohodlné aj bezpečné a rád ich nosím v záhrade, najmä na jar a na jeseň, pri kosení alebo ťažších prácach. Prirodzene dávam prednosť tomu, keď je sucho. Keď ma jedny obľúbené staršie kožené topánky opustili, vyskúšal som niečo modernejšie.

trekingová obuv do záhrady

Kúpil som si trekingové (turistické) členkové topánky v Lidli. Členitá gumová (polyuretanová) podrážka sa nešmýka na hline, na tráve ani na snehu. Priedušná hrubá tkanina dovolí mojím nohám dýchať, preto sa mi nohy nespotia ani po celodennej práci. Súčasne materiál neprepustí vodu do topánky, ani keď si ju oblejem vodou, nie len keď kráčam v mokrej tráve alebo snehu. A je v nej teplo.

Zvykol som si túto trekingovú obuv nosiť do záhrady na jeseň, v zime aj na jar. Je mi teplo na nohy, sú v suchu, nespotia sa, môžem byť celý deň v záhrade. Keď je vrchná vrstva mokrá, doma mi do ďalšieho dňa úplne vyschne. Ja už som svoju ideálnu obuv do záhrady našiel.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať