Bager CAT v ponuke Zeppelin SK: rýchly sprievodca výberom

Možno ste si pri listovaní katalógov stavebných strojov všimli, že nie je bager ako bager. V článku vám prinášame náhľad na rôzne typy bagrov Caterpillar v ponuke Zeppelin SK a ich rozdelenie podľa rôznych kritérií. Čítajte ďalej a vyberte si ten správny bager pre váš projekt.

Kolesá alebo pásy?

Najviditeľnejším kritériom rozdelenia bagrov (rýpadiel) je typ podvozku. Najpredávanejšími sú pásové bagre. Vďaka väčšej styčnej ploche s povrchom majú vynikajúcu trakciu a problém im nerobí ani rozbahnený terén či piesok.

Aj pásové rýpadlá však majú nevýhody. V prvom rade sú to vysoké náklady na prípadnú výmenu pásov – výmena kolies pri kolesových rýpadlách je omnoho lacnejšia. Hoci pôsobia pásy odolne, ostré kusy betónu či asfaltu ich rýchlo opotrebujú. Navyše, pásy môžu poškodiť povrch ciest a chodníkov.

Na práce v mestských podmienkach sú teda vhodnejšie kolesové rýpadlá. Problémy s trakciou sú v uvedenom prostredí nepravdepodobné.

Od minibagra po 90-tonový stroj

Čo sa týka veľkosti bagrov CAT v ponuke Zeppelin SK, rozdeľujú sa do niekoľkých skupín podľa tonáže (hmotnosti).

Najmenšiu skupinu tvoria minibagre (oficiálne označované ako minirýpadlá). Minibager nájdete v pásovom prevedení, vo veľkostiach od 1 t po 10 t, pričom najmenšie má dosah 3 m a to najväčšie takmer 8 m. Výhodou minirýpadiel sú obratnosť a kompaktné rozmery. Vďaka tomu s nimi môžete pracovať aj v stiesnených priestoroch a s najmenším modelom Caterpillar 300.9D aj v interiéroch. So šírkou 73 cm totiž ľahko prejde cez štandardné 80 cm dvere. Ponúka ho aj požičovňa stavebných strojov Zeppelin SK.

Ďalšie pásové rýpadlá Caterpillar nájdete v produktovom rade obsahujúcom modely s číslom 31X a tonážou 12,5 t až 20 t a v rade s modelmi označenými 32X s tonážou 21 – 39 t. Ide o univerzálne modely, vhodné na rôzne typy prác vďaka širokej podpore príslušenstva (pozri ďalej v texte).

Pre nasadenie v najťažších podmienkach pri rozsiahlych ťažobných a zemných prácach sú určené bagre s tonážou 40 – 90 t, s objemom lopaty od 2,27 až do 6 m3. Vďaka svojej robustnosti a rozmerom nemajú problém ani s nakladaním na pevné dumpre. Moderné motory a technológie pre úsporu paliva im zároveň umožňujú najekonomickejšiu prevádzku pri prepočte na množstvo premiestneného materiálu spomedzi všetkých rýpadiel.

Čo sa týka kolesových rýpadiel Caterpillar v ponuke Zeppelin SK, tie sú k dispozícii vo veľkosti od 14 t s 9 m dosahom po 20 t s dosahom 10,3 m. Objem lopaty sa pohybuje od 0,2 po 1,43 m3 v závislosti od typu lopaty a modelu rýpadla

Bager nielen na „rýpanie“

Rýpadlá (bagre) sú určené najmä na ťažobné práce a premiestňovanie materiálu. Okrem bežnej lopaty k nim však môžete pripojiť aj desiatky druhov príslušenstva, ktoré z nich spraví univerzálnych pomocníkov pri najrôznejších prácach.

Okrem rôznych typov lopát môžete použiť špeciálne typy ako napr. skalnú, drenážnu, triediacu, roštovú lopatu atď. Manipulačné vidly vám umožnia presúvať paletové alebo iné náklady, kladivá zase búrať a demolovať a nožnice prestrihnúť napr. hrubé oceľové nosníky. Šikovným príslušenstvom je aj adaptér rotolit, ktorý umožní otáčať lyžicou alebo nástrojom okolo osi ramena.

Zeppelin SK však má v ponuke aj špeciálne rýpadlá (bagre). Rýpadlá s dlhým dosahom (tzv. Longreach) sú vybavené predĺženým výložníkom, vďaka ktorému dosiahnu aj na miesta, kam sa bežné rýpadlá nedostanú. Pre porovnanie – bager s predĺženým dosahom Caterpillar 352F LRE má dosah až 19,64 m namiesto 11,71 m dosahu bagra Caterpillar 352F s podobnou tonážou. Pásové Longreach rýpadlo CAT 340 LRE s dosahom 18 m nájdete má v ponuke aj požičovňa stavebných strojov Zeppelin SK.

Demolačné rýpadlá, ako už názov napovedá, sú špeciálne navrhnuté na demolačné práce. Sú vybavené dlhým a stabilným výložníkom. Ich kabína sa môže naklápať smerom nahor tak, aby mal strojník dobrý výhľad na demolovaný objekt.

Špeciálnym prípadom sú aj tzv. kolesové rýpadlá pre manipuláciu s materiálom. Ich kabínu môže obsluha vysúvať smerom nahor pre lepší výhľad na materiál, s ktorým pracuje, prípadne môže byť stroj dodaný s kabínou pevne vyvýšenou.

Komentovať