To vám bude tvrdiť skoro každý záhradkár. A rovno dodá, že ho je potrebné pohrabať a spáliť. Lebo inak na mieste pod orechom nebude ani tráva rásť. Sčasti majú pravdu. Látky obsiahnuté v orechovom lístí spomaľujú jeho rozklad a súčasne otravujú prostredie okolo seba. Je to spôsob konkurenčného boja orecha proti iným rastlinám o živiny. Ale prečo by to mal byť problém? Veď to je skvelá správa pre záhradkárov, ktorí používajú viac hlavu, ako svaly. Nie len, že nenarobíme smrad sebe aj susedom, ale ešte si uľahčíme pestovanie v celej záhrade.
Tak si to zopakujme ešte raz.
Pod orechom nič nerastie alebo rastie všetko len veľmi slabo. Vrátane trávy. Pretože pomaly rozkladajúce sa orechové listy svojimi látkami brzdia rast všetkých ostatných rastlín a stromov. A preto sa orechové lístie ani nedá kompostovať. A treba ho pohrabať a… využiť tam, kde chceme spomaliť alebo zastaviť rast trávy alebo buriny.
Cvak!
Začína dopínať?
Orechové lístie ako zdroj, nie ako problém. Ako inhibítor rastu buriny. Pohrabte lístie orecha pod stromom a umiestnite ho popri plote. Zamedzíte alebo silne spomalíte rast buriny pri plote, ušetríte si starosti nie len s pálením smradľavého lístia, ale aj s pletím buriny v plote. Máte pri plote alebo pri stavbe umiestnenú napríklad nádrž na vodu? Do medzery medzi nimi nasypte orechové lístie, budete mať počas roka od buriny na neprístupnom mieste pokoj.
Máte v záhrade záhony, medzi ktorými rastie tráva (len blázon by tu trávu alebo burinu pokopal, aby musel chodiť po hline a po daždi po blate) a nechce sa vám ju často kosiť? Na jeseň miesto posypte tenkou vrstvou orechových listov, tráva bude rásť pomalšie.
A susedov, ktorí lístie pália, si nevšímajte. Oni budú musieť na jar kupovať postreky proti burine, vy ste všetko vyriešili elegantne a zadarmo odpadom a jeho recykláciou v záhrade. Stačilo vám poznať vlastnosti jednotlivých rastlín a namiesto problému uvidieť príležitosť. Ušetrili ste čas aj peniaze a čo je doma, to sa počíta 😉