Vy sa máte, vy máte plot

Pred pár dňami sme mali milú návštevu. Z príbuzných sa nákupom novej záhrady na dedine stali aj naši susedia cez pár ulíc. A v peknú jarnú sobotu prišli pozrieť, či sme v záhrade a čo nové sa u nás za ten čas udialo, čo sme stihli porobiť. Spravili sme si malú prestávku v práce a povodili ich po záhrade, aby sme im poukazovali, aké stromy sme posadili, kde aké kríky rastú a kam ešte plánujeme aké dreviny nasadiť. Celý čas sme ale mali pocit, že za všetkým v našej ešte nedokončenej záhrade vidia problém.
Napríklad drevo zo spílených starých stromov. Ešte leží na lúke, lebo vyvýšené záhony budem robiť až v apríli. „Toto musíte spáliť.“ nechala sa počuť jedna zo žien. Bláznite? Spáliť taký cenný materiál? Popílené kmene a haluze neležia na lúke preto, že sme leniví to upratať alebo že nevieme čo s tým. Drevo tu leží a čaká, kedy budú záhony pripravené, aby ho prijali. A keby sme nepripravovali vyvýšené záhony na zeleninu, nebolo by lepšie drevo uskladniť a použiť na kúrenie alebo grilovanie? Ale spáliť ho len preto, aby nezavadzalo?

drevo

Pri popisovaní odrôd mladých stromkov, ktoré sme nedávno sadili, sme sa dozvedeli ďalšiu zaujímavú vec: „Vy sa máte, vy máte plot. Nám vysadené stromy vždy obžrali srny.“ Ďalej sme sa dozvedeli, že oni už stromy sadili viackrát, ale nikdy sa ovocia nedočkali, lebo ich v zime zakaždým poškodia srny. „Vy nemáte okolo sadu plot?“ nedalo nám. „Nie, nemáme“ znela jednoznačná odpoveď.

Nám to hlava neberie. Keď sme kúpili túto záhradu, na jednej strane bola stará nízka železná ohrada a majiteľ nám oznámil, že si ju hodlá zobrať. Takže sme si naplánovali stavbu plota a tesne po vysadení prvých stromov, než stihli ohradu rozobrať a odviesť, sme postavili nový plot. Práve preto, aby sme mladé ovocné stromky ochránili pred srnčou zverou. Vari myslia naši hostia, že nám to sem spadlo z neba? Vari nevedia, že sadiť ovocné stromy nemá zmysel skôr, kým nestojí plot aspoň okolo časti záhrady, kde budú stromy chránené? Var ich nenapadlo, že ohradiť záhradu možno aj postupne, na etapy a postupne s rastúcimi možnosťami rozširovať plochu sadu? Vari nevedia, že sadiť stromy bez oplotenia znamená vyhadzovať peniaze von oknom? Vari nevedia, že čo si sami neurobia, to mať nebudú?

Návšteva sa onedlho skončila. Boli sme celkom radi. Tam, kde my vidíme príležitosť, oni vidia len problémy. Roky, prakticky celý život, žijú na dedine a nič sa o prírode nenaučili, nespolupracujú s ňou, iba bojujú a stále sa sťažujú, že nič nemajú. Čo už, príbuzných si človek nevyberá. Ale môže si vybrať, s kým bude tráviť svoj čas.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať