Oplatí sa v dnešnej dobe na záhrade štiepkovač?

Začítal som sa do jednej internetovej diskusie, kde sa jeden záhradkár pýtal na skúsenosti s rôznymi druhmi drvičov záhradného odpadu. Mal na mysli najmä porovnanie medzi kotúčovými a valcovými. Bolo zaujímavé dozvedieť sa skúsenosti iných, ktoré nadobudli rokmi používania tohto zariadenia vo svojej záhrade. A porovnávať ich so svojimi, pretože my používame elektrický štiepkovač už osem rokov a naše skúsenosti sú len tie najlepšie. No celé to zaklincoval jeden „ekologický“ diskutér poznámkou, že v dnešnej dobe používať štiepkovač je zbytočné, keďže zberné dvory sú temer na každej dedine.




Zrejme vychádzal z toho, že sa jedná o zariadenia s názvom drvič záhradného odpadu a zameral sa práve na slovo „odpad“. A odpad, teda nepotrebné veci či materiál, treba zlikvidovať. Ekologicky zlikvidovať. Zbaviť sa ho. Najlepšie odviezť na zberný dvor, nech sa starajú, on bude mať v záhrade čisto.

Zrejme mal malú okrasnú záhradku s veľkým moderným domom na okraji ešte väčšieho priemyselného mesta. Záhrada je vlastne kúsok starostlivo a draho pestovaného trávnika, na okraji ohraničeného radom na živiny a vodu náročných tují, aby nikto nevidel jeho pupok vyvaľujúci sa na slnku, ak sa jeho lúče na ten malý pľac pomedzi betón a tuje vôbec dostane. Potom je naozaj každá halúzka či kôš trávy odpadom, čo ruší pri sledovaní telky s pivom v ruke. Preč, všetok bordel odviezť, zlikvidovať. Pre takých ľudí postavili zberné dvory a prijímajú vecia s trávou, haluzinou a podobným „odpadom“ zo záhrady.

A spracovávajú na vermikompost a substráty, ktoré si potom môže kúpiť a doviezť do svojej starostlivo pestovanej okrasnej záhrady.

Recyklujeme „odpad“ na vlastnom pozemku a šetríme

Inak sa na to pozerajú záhradkári, pre ktorých je záhrada miestom nie len oddychu, ale aj miestom produkcie zeleniny, ovocia či pestovania kvetov. Medzi takých sa radíme aj my a okrem fyzickej aktivity, za ktorú iní musia platiť vo fitness centrách, nám záhrada poskytuje aj psychický relax (za ktorý musia iní platiť v iných centrách) a v neposlednom rade aj potraviny (za ktoré musia iní platiť v nákupných centrách). A keďže aj my musíme za to všetko niečo platiť, snažíme, aby to bolo (v rozumnej miere úspor) čo najmenej bez straty kvality najmä tých potravín. Ušetriť sa dá najmä na umelých hnojivách a chemických postrekoch, pravda to ale chce trochu iný spôsob pestovania a najmä uvažovania.

Cestou je recyklovanie materiálu zo záhrady pre záhradu. V prírode všeobecne prebieha kolobeh hmoty a energie, kedy sa jedna forma mení na druhú a nič sa nevyhodí. Pokiaľ do toho nevstúpi človek a tento reťazec nepreruší. Potom je potrebné hľadať náhradné riešenia. Alebo sa vrátiť „ku koreňom“. Na fotografii je elektrický štiepkovač pri kope haluziny z naozaj radikálneho orezu ovocných stromov. Samozrejme že takýto malý stroj a veľká kopa nie je štandardná situácia. Ale časť haluziny skončila v štiepkovači a zvyšok po popílení v peci. Nič sa nevyhodilo, všetko sa zužitkovalo.

V našej vidieckej záhrade, ktorá je trochu väčšia, ako záhradky pri domoch v mestách, máme dosť ovocných kríkov a stromov a štyri stovky vŕbových hláv, zväčša zrezávaných pri zemi. Teda dosť drevnatého materiálu každý rok v jeho priebehu, ktorý ale rozhodne nie je pre nás odpadom. My si uvedomujeme, že dreviny svojimi koreňmi vytiahli z dosť veľkých hĺbok živiny a spolu s uhlíkom ich zabudovali do svojich pletív. Vŕby navyše spotrebovali sezónne prebytočnú vodu, ktorá pre kúpou záhrady nami dosť devastovala pozemok celé roky. A že je to akumulátor slnečnej energie. Hrubé konáre slúžia ako palivo do vonkajšieho grilu v lete, tenké zoštiepkujeme.

Drevná štiepka má viaceré využitie. Ako mulč na záhony (bráni vysušovaniu vetrom a slnkom, rastu burine…), či základ kompostu, ktorému odovzdá svoje živiny a substrát potom vyživuje zeleninu ale aj novo vysádzané stromy a kríky.

Takže nemusíme kupovať hotové substráty vo vreciach, ale ani umelé hnojivá a naše kríky aj zelenina rastú zdravo, teda aj my jeme zdravé potraviny. Rozhodne zdravšie, ako kupované v obchodoch alebo hnojené syntetickými hnojivami. Súčasne nepotrebujeme vlečku na odvoz odpadu a nepotrebujem PHM na odvoz odpadu do zberného dvora. A dovoz substrátov, hnojív a postrekov z iných nákupných centier. A nemíňame ani čas na takéto zbytočné cestovanie, môžeme ho využiť trebárs na to grilovanie. A popol z ohniska je tiež dobrým hnojivom na záhony alebo súčasťou kompostu.

Pred tými ôsmimi rokmi sme si kúpili štiepkovač AL-KO Easy Crush 2800 a neľutujeme. Beží často a bez jediného problému. Dnes sa už predáva inovovaný model s rovnakými parametrami a bez problémov chrúpe konáre z ovocných stromov cez 4 cm v priemere, pomocou ostrého valcového noža si ich sám vťahuje do seba a vypadáva z neho štiepka z malých kúskov. Jeho nákup síce niečo stojí a tiež trochu elektriny si vypýta, ale koľko nám ušetrí peňazí a času som písal v predchádzajúcom odstavci.

Takže kto má malú záhradku na parádu a kopu peňazí na rozhadzovanie, nech využíva ten zberný dvor. Kto má veľkú záhradu na relax, parádu aj pestovanie potravín, ušetrí veľa práve využívaním drviča záhradného odpadu.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať