Keď nie mráz, tak krúpy

Tohoročná jar v našej lokalite nepraje ovociu. Vlastne už od zimy je to celé divné. Snehu bolo skôr symbolicky, takže zásoby vody v pôde sa nevytvorili, poriadny mráz v zimných mesiacoch nebol a tak sa to príroda snaží vykompenzovať teraz. Matematicky to možno vyjde na nejaký priemer, ale v živej prírode sa to podobá skôr na nejakú pestovateľskú katastrofu. Založenie tohoročnej úrody ovocia som si teda predstavoval úplne inak.




Mierna zima má tiež svoje výhody. Pokiaľ vás na pozemku čakajú nejaké budovateľské alebo rekonštrukčné práce, tak ju uvítate. Zem nie je zamrznutá ani mokrá, chýbajúci sneh nesťažuje vymeriavanie ani kopanie. Skrátka všetko má svoje výhody aj nevýhody. Ide len o to, ako sa k situácii postavíte.

Koncom marca rozkvitli nie len trnky, ale aj slivky, zemolezy, marhule a broskyne. Včely samotárky prebudilo slniečko a usilovne lietali z kvetu na kvet. Radosť pozrieť.

Potom záhradkár pozrie na predpoveď počasia a zdúpnie! Mrazy celú noc a tri dni po sebe! Kým prvú noc bolo len mínus dva, dajme tomu. Ale keď ďalšiu noc klesla teplota vzduchu na mínus sedem stupňov Celzia, tak to už mnohé stromy nerozdýchali. Našťastie nie všetky kvety kvitnú naraz, takže tie menej rozvité sa o pár dní otvorili a človek sa mohol tešiť, že predsa len nejaká úroda na stromoch bude.

A potom o dva dni, keď je predpovedaný dážď, po na apríl horúcom a dusnom dopoludní, prišiel lejak a ľadovec. Trval síce len päť minút a výrazné škody nenarobil, ale nebol to pekný pohľad. Vodu treba, ale rozbiť kvety krúpami ako hrach?

Ešte to neskončilo. Túto noc zase bolo mínus dva a nasledujúce dve noci má byť nočný mráz väčší. Čo prežilo prvú mrazovú vlnu aj ľadovec, dorazí druhá mrazová vlna!

Zdá sa to byť beznádejné, ale nie je tomu tak. Keď máte v záhrade jednu broskyňku a trafí sa mráz do jej kvitnutia, je po ovocí. Keď máte tých stromov viac a na rôznych miestach, jednak môže každý strom kvitnúť v mierne odlišnom čase a jednak ten mráz nemusí byť rovnako intenzívny na všetkých miestach v záhrade. Podobne je to aj s našimi deviatimi zemolezmi. Dva možno zastihol mráz v začínajúcom kvite, ale tie ostatné budú kvitnúť neskôr.

Správnou voľbou odrôd rozložíte riziko poškodenia a vždy niektoré stromy a kríky „ujdú“ takémuto vyčíňaniu prírody. Bonusom je, že každá odroda môže mať inú chuť a dozrievanie plodov je tiež rozložené na dlhšie obdobie, takže vám nehrozí nárazové oberanie a spracovanie, ovocie je takto dostupné dlhšiu dobu.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať