Cesnak sadíme podľa teplomera, nie podľa kalendára

Koniec jesene býval obdobím, kedy sa do zeme sadil aj cesnak, aby na jar vyrašil a dorástol do chutných veľkých hlavičiek, plných pikantnej chuti a zdravia. Mnoho ľudí aj teraz sadí cesnak v termíne, ktorý sa im v minulosti osvedčil. Podľa mňa je chybou ignorovať vonkajšie prostredie a stále si „ísť to svoje“. Príroda nám drobné chyby môže odpustiť, sami dokážeme pred sebou ospravedlniť drobné odchýlky od veľkosti, kvality či množstva dopestovaných plodín, ale skôr či neskôr sa nám naša ignorancia môže vypomstiť. Aj dlhodobými problémami. Skrátka aj cesnak treba vysadiť v správnom období a najmä je dôležité vedieť, ktoré to je a prečo.
A rozhodne správny termín neurčuje kalendár. Samozrejme, že dĺžka vegetačnej doby každej rastliny (pri daných klimatických podmienkach) je daná, ale nikde nie je napísané, že úrodu treba zberať v konkrétny kalendárny týždeň. Skrátka to chce svoj čas a začať v správny čas. Optimálnym termínom výsadby cesnaku je obdobie, keď už-už začína mrznúť. Aby po jeho výsadbe pôda zamrzla.

Je to preto, aby jeden zo škodcov cesnaku, drôtovec, nemal šancu. V pôde sa tieto larvy kováčikov vyvíjajú niekoľko rokov, aj preto sa cesnak neodporúča pestovať opakovane na rovnakých plochách. Prečo by sme to mali škodcom uľahčovať alebo ich chemicky likvidovať na plodinách, ktoré chceme konzumovať? Pečeň máme len jednu.

Vysadiť cesnak v teplej jeseni môže znamenať, že vyklíči zavčasu a malé zelené byľky potom zmrznú. A na jar musí cesnak začínať znova, ale už oslabený. Môže teda dorásť menší a slabší, ako by to dokázal v optimálnych podmienkach.

To ale neznamená, že pôdu pre cesnak si nemôžeme pripraviť vopred. U nás sme jeden záhon po zobratí úrody nakyprili rýľovacími vidlami a zamulčovali trávou z motorovej kosačky so zberným košom. Pôda zostane vlhká, aj keby dlhšie nepršalo. Keď príde ten správny čas, mulč rozhrnieme a do odkrytého riadku vysadíme pripravenú sadbu cesnaku. A na jar, keď cesnak vzíde, mulč prihrnieme, respektívne doplníme nový. Odkrytá hriadka premrzne, s ním aj jeden zo škodcov a cesnak bude mať väčšiu šancu na to, aby bol krásny a zdravý.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať