Tohoročná jar v našej lokalite nepraje ovociu. Vlastne už od zimy je to celé divné. Snehu bolo skôr symbolicky, takže zásoby vody v pôde sa nevytvorili, poriadny mráz v zimných mesiacoch nebol a tak sa to príroda snaží vykompenzovať teraz. Matematicky to možno vyjde na nejaký priemer, ale v živej prírode sa to podobá skôr na nejakú pestovateľskú katastrofu. Založenie tohoročnej úrody ovocia som si teda predstavoval úplne inak.
Tag → mráz
Keď nie mráz, tak krúpy
Mulč ostáva na záhone aj cez zimu
Naší záhradní susedia aj známi si už zvykli, že sme „leniví záhradkári“ a nerýľujeme a že namiesto okopávania záhony prikrývame vrstvou mulču. Už ich neprekvapuje pohľad na hriadky papriky alebo uhorkovisko, kde namiesto vzorne okopanej hliny vidia okolo rastlín slamu alebo seno. Pomaly berú na vedomie fakt, že záhony sú ako prestretý stôl, kam sa nestúpa. No nás mnohí prekvapili otázkou, ktorá súvisí s jesenným upratovaním záhrady po zbere úrody. Kedy sa mulč dáva zo záhonov preč a čo sa s ním robí?
Čo pochytal prvý mráz
Dvadsiaty piaty október bol nepríjemný deň. Nie len preto, že plátcovia DPH majú tento termín pevne zafixovaný ako posledný termín úhrady, ale aj pre to, aké počasie nadránom panovalo. Podľa overenej predpovede počasia mala teplota vzduchu nadránom klesnúť až na dva stupne nad nulou. Lenže ráno po zobudení pohľad na autá vonku aj teplomer vo vnútri bytu dával tušiť malér. A popoludní po príchode do záhrady sme videli, čo všetko dokáže mráz znivočiť. A nebolo toho práve málo.
Keď nie diviaky, tak srny
Divá zver v záhrade dokáže narobiť poriadnu paseku. O tom sme sa presvedčili ani nie tak dávno, keď diviaky našli cestu do celej záhradkárskej osady za mestom a pochutnali si najmä na korienkoch našich ovocných stromov. Mysleli sme si, že s takýmito nájazdami budeme mať pokoj. No k našej ľútosti, v novej záhrade nám škodu robia srnky. A ako v minulosti, aj teraz to má na rováši nezodpovedný sused.