Keď nie diviaky, tak srny

Divá zver v záhrade dokáže narobiť poriadnu paseku. O tom sme sa presvedčili ani nie tak dávno, keď diviaky našli cestu do celej záhradkárskej osady za mestom a pochutnali si najmä na korienkoch našich ovocných stromov. Mysleli sme si, že s takýmito nájazdami budeme mať pokoj. No k našej ľútosti, v novej záhrade nám škodu robia srnky. A ako v minulosti, aj teraz to má na rováši nezodpovedný sused.
V starej záhrade si jeden záhradkár skvačil plot okolo záhradiek, aby si opravil chatku. Pár dní stačilo, aby diviaky objavili túto rajskú záhradu a neskôr si urobili cestu popod plot na druhej strane záhrady. A nikto s tým dlhé týždne nič nerobil, ako keby to bol osud. To bola jedna z posledných kvapiek do pohára, kedy sme sa rozhodli odísť a kúpiť si inú záhradu.

diviaky rozryli korene

No a teraz si tak prídeme po Troch kráľoch do novej záhrady a na snehu stôp ako keby po pretekoch. Pozorne sme si ich prezreli, odkiaľ a kam vedú, kde ich je najviac a samozrejme aj okolo našich plotov, kde to má pokračovanie. U jedného suseda nič, ani stopa, za západným plotom nejaké stopy zveri boli, ale len rovnobežne s plotom. No na južnej strane ako keby sa zbiehali do lievika. A u suseda za plotom stopy viedli spoza dreveného chlieva do rohu a k nášmu plotu.

Stopy sŕn

Dali sme si tú námahu a šli sa prejsť na lúky mimo plot. Aj sme zašli k dolným susedom pozrieť, ako to vyzerá z tej strany. No keďže jeden sused má plot do dvora oveľa nižšie, ako my aj náš vedľajší sused, nebolo problém srnkám preskočiť jeho starý do pása „vysoký“ hrdzavý plot, aby si pochutnali na jablkách, ktoré nechal napadané pod stromom. A keď už boli tam, tak zašli k pivničke pár metrov, vyšli si na kopček hliny a už boli cez starý plot v našej záhrade.

srnky prišli od suseda

Severné ploty patria majiteľovi záhrady, to sme sa dozvedeli od susedov, keď sme záhradu kúpili. No ale donúťte suseda opraviť si jeho plot, najmä keď už za ten rok poznáme jeho vzťah k celej záhrade. Je mu na oštaru, nič nepestuje, lebo je mu ľahšie zájsť autom pár kilometrov do mesta a z dôchodku platiť v supermarkete za zemiaky a cibuľu. A potom celý deň presedieť pred Šláger TV.

srny obžuli konáriky

Takže srnky sa prešli po našej záhrade a obhrýzli aj jablonku aj slivku. Pár stromov má končeky nových konárov s naliatymi pupeňmi obžraté.

pachový odpudzovač diviakov Hagopur

Rozvešali sme po obvode záhrady pachové odpudzovače zveri Hagopur, kúpené vtedy, keď nám záhradu devastovali diviaky. Snáď to pomôže. A hneď po návrate som objednal pletivo, stĺpy aj zemné vruty, aby som na kritickom mieste postavil plot a zabránil ďalšej nezvanej návšteve lesnej zveri na našom pozemku. Uvidím ako budem môcť rýchlo plot vybudovať. Vonku stále mrzne.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


2 komentáre to “Keď nie diviaky, tak srny”

  1. Mimi píše:

    Dobry den,prosim vas, mame rovnaky problem ako vy so zverou,najskor nam zjedli zeleninovuzahradku, a potom uz aj kvetinovu…pomohol Vam pachovy ohradnik? Dakujem vam za odpoved. Mimi

    • admin píše:

      V pôvodnej záhrade určite pomohol, pretože sa diviaky držali mimo našej záhradky, hoci za plot stále chodili. A používame ho aj teraz ako doplnok k oploteniu, držíme tým zver v úctivej vzdialenosti od plotov. Treba brať do úvahy aj smer vetrov.

Komentovať