Upravte si pozemok rýchlo a bez problémov s minibagrom

Vedeli ste, že minibager môžete okrem malých výkopov použiť aj na rôzne iné činnosti? Vďaka pripojiteľnému príslušenstvu navyše nahradí aj ďalšie stroje. Prečítajte si, aké sú jeho výhody pri úprave pozemku.

Obratnejší než veľký bager

Najväčšou výhodou, akú má minibager, je obratnosť. Vďačí za ňu jednak pásovému podvozku, vďaka ktorému sa dokáže otočiť na mieste okolo svojej osi, no tiež kompaktným rozmerom. Minibagre sú totiž niekoľkonásobne menšie než klasické bagre a nemusíte sa s nimi báť pracovať ani v stiesnených priestoroch. Najmenšie z nich majú šírku do 79 cm, takže s nimi prejdete cez bežné dvere a môžete ich používať aj v interiéri.

Minibager nepotrebuje príliš výkonnú hydrauliku ani motor, keďže má menšiu lopatu ako klasický bager. To sa odráža na nižšej spotrebe paliva, nižšej hlučnosti a lacnejšej údržbe. Náhradné diely aj servisné úkony sú lacnejšie než pre veľké stroje. Kvôli menšej lopate a ďalším pracovným nástrojom však vykonáte naraz menej práce.

Výhodou minibagrov je tiež nízka hmotnosť, takže nepoškodzujú povrch tak ako ich väčší kolegovia. Prepravíte ich jednoducho – postačí vám bežný autoprepravník alebo veľký prívesný vozík ťahaný za autom.

Pripojte príslušenstvo a búrajte, nakladajte či frézujte

Rovnako ako pre iné stavebné stroje, aj pre minibagre sa vyrába množstvo príslušenstva. Základom sú najrôznejšie druhy lopát, ktoré môžete použiť na výkopy hlinitej, piesčitej, ílovitej i kamenistej pôdy alebo na presúvanie sypkých materiálov či zarovnávanie terénu. Na presúvanie pevných materiálov môžete zase použiť tzv. drapáky.

Ak vám budú stáť v ceste menšie budovy, môžete namiesto lopaty pripojiť hydraulické búracie kladivo alebo hydraulické nožnice. Tehlovou stenou i železobetónom prejdú hladko a rýchlo. Povrchy môžete spevniť pomocou vibračného zhutňovacieho nástroja a zemným vrtákom môžete vyvŕtať otvory pre základy plotu či menších stavieb.

Neinvestujte, pomôže vám požičovňa

Ceny najlacnejších minibagrov začínajú na tisíckach eur, v prípade značkových strojov často presiahnu aj 10 000 €. Samozrejme, zadarmo nie je ani spomenuté príslušenstvo a údržba vrátane náhradných dielov (ako napr. pásy).

Našťastie máte viacero možností, ako investíciu do minibagra znížiť. Môžete využiť výhodné financovanie v podobe úveru z banky, lízingu či obstarať použité stroje cez inzerciu alebo priamo od predajcu aj so zárukou.

V mnohých prípadoch je však lepšou alternatívou požičovňa stavebných strojov. Stroj síce nie je vaším majetkom, pri dlhodobých výpožičkách však môžete získať výhodnejšie podmienky, pričom náklady na údržbu na seba preberá v plnej miere požičovňa. Stroj si môžete pred požičaním prezrieť priamo v akcii cez internet a okrem toho vám ho privezú priamo na miesto výkonu práce.

Komentovať