Kompostéry už máme dva

V každej záhrade má svoje miesto kompostér. Alebo radšej dva, aby sme prvému dali čas na dozretie kompostu, kým plníme čerstvým materiálom ten druhý. Presne do rovnakej situácie sme sa dostali aj v našej záhrade. A tak ako som prvú jar postavil prvý kompostér, tak som začiatkom druhého roka nášho pôsobenia v novej záhrade dal dokopy kompostér druhý. Opäť som využil nepotrebné palety. Pracujem s nimi rád, práca ide celkom od ruky a stavba je rýchlo hotová, hoci sa improvizácii často nedá vyhnúť.




Starý kompostér sme naplnili už na jeseň, hoci jeho objem je dva metre kubické. Do jari síce trochu zľahol, ale chceli sme nechať kompost dozrieť a nechať dážďovky a baktérie vytvoriť dobrý substrát, tak sme na jar pripravili kompostér nový. Z dodávky materiálu na plot z januára tohto roka mi ostala jedna netypická dvojmetrová paleta. Obišiel som niekoľko predajní v meste, kde mám dobré vzťahy a do záhrady som si doviezol ďalšie jednorazové palety. Ešte že má náš kombík slušný kufor 😉

kompostér a raždie

Vedľa prvého kompostéra sme mali vlani kopu raždia z pílenia suchých stromov. Na jeseň som začal robiť druhý vyvýšený záhon a konáre skončili v ňom. Tým sa uvoľnilo miesto práve na druhý kompostér. Pretože som mal palety rôznych rozmerov, najskôr som si, tak ako prvý raz, postavil palety „na sucho“ vedľa seba, aby som si určil rozmery a možnosti spojenia paliet. Zarovnal som konštrukciu k prvému kompostéru, aby to ladilo aj oku.

druhý kompostér

Potom som si podľa konštrukcie odmeral králičie pletivo na spodok. Má chrániť pracujúce dážďovky pred krtmi, ktorých je v záhrade dosť. Železné králičie pletivo nemá neobmedzenú životnosť, ale to ani paletový kompostér, takže po rokoch, keď budem kompostér prerábať, príde na spodok druhá sieť. Pretože šírka pletiva je meter a kompostér vychádzal na meter dvadsať, vedľa dlhého pásu pletiva som položil ešte tri krátke. Pletivo je na spodku kompostéra a pod paletami.

starý a nový kompostér z paliet

Palety na bok, pletivo na miesto, na vrch palety, poposúvať, zarovnať. Keď som mal všetky palety na svojom mieste, prišli na rad vŕtačka a uťahovačka. Pomocou vrutov 6×200 a 5×160 som spojil palety do jedného kusa. Tým skončila tá ľahšia časť práce. Pretože som mal palety s veľmi riedkymi latkami, substrát by sa mi z kompostéra sypal von. Takže som rozobral dve ďalšie palety a latky z nich použil za pomoci vrutov 4×40 na zahustenie stien paletového kompostéra. Táto práca trvala dva razy dlhšie, ako samotná stavba základnej konštrukcie.

Tak vznikol ďalší kompostér s objemom 2 m3. Okrem záhradného odpadu v ňom končí aj odpad zo zeleniny z našej kuchyne. Sem tam doň prídu aj vylúhované vňate pŕhľavy z postreku proti voškám či zoschnutá iná burina alebo starý mulč. V našej záhrade nič zelené nevyhadzujeme, všetko skončí v kompostéri. Necháme prírodu prepracovať nepotrebné rastliny opäť na substrát, ktorého vo veľkej záhrade potrebujeme naozaj veľa. Či už na doplnenie do vyvýšeného záhona, ktorý je svojím spôsobom tiež dlhoveký kompostér, alebo na hriadky kvetov a zeleniny. Prečo ho kupovať, keď ho môžeme mať vlastný a zadarmo? Peniaze nám v záhrade nerastú, rastliny áno.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať