Tag žihľava

Kompostéry už máme dva

29 apríla 2017,, napísal admin Tagy: , , , , ,

V každej záhrade má svoje miesto kompostér. Alebo radšej dva, aby sme prvému dali čas na dozretie kompostu, kým plníme čerstvým materiálom ten druhý. Presne do rovnakej situácie sme sa dostali aj v našej záhrade. A tak ako som prvú jar postavil prvý kompostér, tak som začiatkom druhého roka nášho pôsobenia v novej záhrade dal dokopy kompostér druhý. Opäť som využil nepotrebné palety. Pracujem s nimi rád, práca ide celkom od ruky a stavba je rýchlo hotová, hoci sa improvizácii často nedá vyhnúť.



Bylinky z vlastnej záhradky na čaj

Ak radi pijete čaj a dávate prednosť bylinkovým čajom, môžete si kúpiť v lekárni alebo aj v obchodoch s potravinami hotové sušené bylinky alebo ich zmesi aj zabalené vo vrecúškach aj ako voľne sypané. Ale ak máte záhradu, alebo blízko domu lúku, oveľa lepšie je nazbierať si bylinky a nasušiť také, ktoré rastú vo vašom okolí. Priaznivé účinky byliniek na ľudský organizmus sú známe už tisícročia. Veď ešte pred takými dvesto rokmi nijaké lekárne neboli a všetky prípravky na liečenie pochádzali z prírody. Odvtedy sa nič nezmenilo, pravda okrem marketingu farmaceutických firiem.

Žihľavový výluh proti voškám

02 júna 2016,, napísal admin Tagy: , , , , , , , ,

prhlavaChceli by ste ochrániť stromy vo svojej záhrade pred škodcami a radi by ste sa pri tom vyhli chemickým prípravkom? Máte možnosť používať prípravky na prírodnej báze, ktoré zlikvidujú škodcov, no neublížia rastlinám ani iným živočíchom a nebránia vám v konzumácii ovocia, či už na ošetrovaných stromoch a kríkoch, alebo v ich tesnej blízkosti. Jednou z možností je využiť pŕhľavu, ktorá určite rastie aj na vašom pozemku a urobiť z buriny užitočnú rastlinu.

Bezdomovci záhradkármi

záhradná chatka Posledných niekoľko rokov je badať trend trvalého osídľovania chatiek v záhradkárskych kolóniách na Slovensku. Nie že by zarytí záhradkári po odchodu na dôchodok nevedeli večer opustiť svoje malé políčka a ovocné sady, aby dohnali zameškané počas aktívneho pracovného procesu. Skôr sa do osád sťahujú ľudia, ktorí až donedávna o pestovaní ovocia či zeleniny nemali ani páru. A záhradné chatky, určené na uloženie náradia a dočasné útočisko v zlom počasí sa im stávajú trvalým obydlím.

Proti voškám prírodnými prostriedkami

vpšky Vošky sú nepriateľom záhradkára, aj keď pohľad na ne môže byť dvojaký. Vošky sajú šťavu z listov a spracovávajú z nej bielkoviny. Cukry spracovať nevedia, preto ich vylučujú na zadočku. Táto medovica je potravou pre včely a mravce, ktoré si svoje kolónie vošiek pestujú a chránia pred prirodzenými nepriateľmi, napríklad lienkami. Vošiek je viac druhov, asi toľko, ako druhov rastlín a stromov, ktoré napádajú. Neselektívny výber postrekov na hmyz dokáže zahubiť nie len vošky, ale aj lienky, ktorých vývoj je dlhší, a preto máme občas problém s premnožením vošiek. Ako proti nim zakročiť prírodnými prostriedkami?

Prírodné prostriedky proti voškám

24 júna 2013,, napísal Olinka Tagy: , , , , , ,

Prírodné prostriedky proti voškám Objavili sa vám na rastlinách vošky a vy neviete čo s nimi? Chemických postrekov je síce dosť, ale čo, keď sú voškami napadnuté napríklad bylinky či ovocné stromy? Veď tie predsa budete o chvíľu konzumovať. Nenašlo by sa niečo na ich odstránenie v prírode? Niečo účinné a pritom bezpečné? A veruže našlo. A dokonca v každej záhrade.

Vošky patria medzi najčastejších škodcov v našej záhrade. No vyskytujú sa nie raz aj na izbových rastlinách. Nájdeme ich na spodnej strane listov, kde sa im v úkryte pred priamym slnkom najviac darí. Živia sa cicaním rastlinných štiav a preto sa napadnutým rastlinám najprv listy skrútia a neskôr úplne opadajú.

1