Máme novú záhradu

zahrada v kopci Doteraz som na tejto stránke popisoval skúsenosti s pestovaním ovocia a zeleniny a starostlivosti o záhradku na základe skúseností z malej záhradky v záhradkárskej kolónii za mestom. Občas sa tu objavil článok o pestovaní na balkónoch. Do nového roka vstupujem s novinkou. Kúpili sme si s priateľkou novú záhradu. Je o niečo väčšia, je o niečo ďalej od mesta. A je o niečo staršia. Takže nás čaká okrem pestovania prírodným spôsobom, pokiaľ možno bez použitia chemických prípravkov, aj kopa nových činností, ktoré sme doteraz nerobili. A súčasne môžeme v malom odskúšané permakultúrne metódy aplikovať na väčšej ploche. Takže nás čaká veľa práce a vy sa môžete tešiť na nové články.
Ku kúpe novej záhrady nás viedlo niekoľko dôvodov. Nespokojnosť so situáciou v súčasnej záhradke pod správou záhradkárskeho zväzu bola prvým impulzom. V kolónii ubúda záhradkárov a pribúda bezdomovcov. A s tým spojené „strácanie“ sa vecí, najmä drevených, v zime a úrody v lete. Ešte po bývalom majiteľovi chatka na pozemku tiež dosluhuje a vyžaduje si veľkú rekonštrukciu, rovnako ako vedenie na vinič, postavené tiež neodborne. A v neposlednom rade prístup Pozemkového fondu. A aby toho nebolo málo, v poslednom období sa začali po záhradkách rozťahovať diviaky a nikto nie je schopný ani ochotný opraviť plot a zabrániť im v rytí v záhradách.

Pôda v záhradkárskej lokalite nie je najkvalitnejšia, buď je to úplné blato po daždi alebo o pár dní vyschne na kameň. Veď aj preto ju v minulosti prestali obhospodarovať vo veľkom a pridelili mestským záhradkárom. Pestovanie je možné len vďaka zavlažovaniu zachytenou dažďovou vodou zo striech.

Keď sme si tak zrátali, koľko nás bude stáť oprava všetkého pokazeného, uvažovali prípadné oplotenie našej záhradky proti ľahkému prístupu vandalov a k tomu prirátali nájom a poplatky za užívanie záhrady, ktoré úrady môžu kedykoľvek zvýšiť, prestalo mi dávať zmysel pôsobiť v tejto záhrade. Vynaložené úsilie nie je odmenené adekvátnym výnosom a len sa hrať bez úžitku nás nebaví, máme aj iné hobby.

Sledovali sme ponuky pozemkov, všímali si oznamy na bránach nevyužívaných dvorov a záhrad a hľadali taký pozemok, ktorý by sa nám páčil, bol dostatočné veľký pre ovocné stromy a nebol ďaleko od mesta, aby dochádzanie nestálo veľa peňazí a netrvalo veľa času.

nová záhrada

Nakoniec sme kúpili pozemok v dedine kúsok za mestom. Je v tichej uličke, pod kopcom, s vlastnou studňou a starým domčekom s privedenou elektrinou. Čiastočne oplotený, s niekoľkými starými stromami. Dve desaťročia sa tu len pásli ovce, aby nebolo treba kosiť trávu. V podstate pozemok pripravený na založenie novej záhrady a pestovanie ovocia a zeleniny všetkého druhu. Starý dom opravíme natoľko, aby slúžil na uskladnenie náradia a oddych alebo úkryt v prípade zlého počasia. V dolnej časti záhrady je miesta toľko, že sa sem zmestí prípadná nová záhradná chatka, terasa aj záhradný gril. A možno tu budem môcť mať aj psa, na ktorého som si zvykol u svojho otca.

Tak veľká záhrada, kde treba všetko vybudovať a na novo zasadiť vyše desiatky stromov, si vyžaduje veľa peňazí. Kúpou záhrady to nekončí. To je len jedna položka. Už som nakúpil aj mnoho elektrického a akumulátorového náradia na opracovanie dreva a ešte veľa vecí bude treba kúpiť, vrátane desiatok metrov plota. Preto sme sa rozhodli, že do kúpy investujeme len časť peňazí v hotovosti, a druhá časť bude riešená hypotékou. Nízke splátky zabezpečia, že naďalej môžeme financovať nákupy do záhrady aj z každomesačných príjmov.

Takže teraz máme „na krku“ dve záhrady. Plán je taký, že zo starej záhrady presunieme do novej záhrady všetky ovocné stromčeky, ktoré majú tri a menej rokov, teda by sa mali dať presadiť. Podobne aj ovocné kríky a niektoré kvety pôjdu na nové miesto. Starostlivosť v starej záhrade obmedzíme na nevyhnutné minimum tak, aby na zostávajúcich stromoch a viniči sme dosiahli poslednú úrodu, pretože v novej záhrade tento rok úrodu čakať nemôžeme.

zima

V novej záhrade vybudujeme vyvýšené záhony, vysadíme stromy, postavíme vedenie pre hrozno a skalku pre kvety aj bylinky. Tent rok nás čaká veľa práce. Berieme to ale tak, že investujeme do svojho, do žiadneho prenajatého. Navyše, táto záhrada skutočne môže byť chápaná nie len ako miesto pre získavanie vlastnej zdravej zeleniny a ovocia, ale aj ako investícia. Pôda nemôže nikdy stratiť na hodnote, pretože dokáže poskytovať živobytie. Finančná kríza môže prísť vždy, potraviny majú stále svoju hodnotu. A nová záhrada nám poskytuje dostatok miesta nie len na pestovanie, ale v prípade potreby aj na chov hydiny či drobného domáceho zvieratstva.

Verím, že popri zriaďovaní novej záhrady budem mať dostatok síl písať pre vás zaujímavé články, ako sme prakticky nevyužívaný pozemok premenili na úžitkovú záhradu s okrasnými prvkami.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať