Múrik na oddelenie mulču od trávnika

Namiesto okopávania sa u nás mulčuje nie len zelenina a stromy, ale aj kvety. Presne z rovnakých dôvodov. Aby sa udržala pôda kyprá a vlhká a aby pri kvetoch nerástla burina. Neokopávanie je taký príjemný bonus k tomu, že kvety prosperujú a majú ideálne podmienky. Navyše tráva má svoj zdroj blízko záhonov kvetov, tak ju nemusíme nosiť z ďaleka. Tak je to aj v predzáhradke pri plote. Po čase sme začali riešiť, ako udržať mulč pri záhonoch, aby sa nám nerúcal do trávnika. Potrebovali sme ho niečím oddeliť.





Zvažovali sme suchý múrik z kameňov, tých už ale máme pomenej a hlavne žiadne ploché, museli by sme ich doviezť. V okolí nič také nie je, v obchodoch len veľké kusy alebo štrk. Drevená obruba by dlho nevydržala. Keďže oddeľovacia konštrukcia mala byť do vlnky, betónové obrubníky neprichádzali do úvahy a palisády sú zas veľmi vysoké. Nakoniec sme sa rozhodli využiť betónové dlažobné kocky. Pretože to bol zvyškový materiál v jednej blízkej firme, vyšli nás nakoniec celkom lacno 😉

Tehličky som naložil jedno poobedie do kombíka, doviezol ich do záhrady a vyložil na starú dosku, aby sa nezaborili do mäkkej pôdy. Tých pár dní, kým som sa pustil do stavby, určite vŕtalo susedom idúcim po ceste, čo sme to zase v našej záhrade špeciálneho postavili.

Stavba prebiehala v horúcom auguste, takže až podvečer, keď dom vrhal na predzáhradku tieň. Pod základ múrika zo štrku sme dali netkanú textíliu, aby sme obmedzili rast trávy priamo v múriku a súčasne vyrovnali základ do roviny.

Na štrkové lôžko som kládol za pomoci gumového kladiva tehličky do vyznačenej línie v dvoch radoch s prekrížením. Za dva podvečery som vyrobil „malý čínsky múr“ v dĺžke cca 7 metrov a šírke 10 cm, jeho výška je cca 15 cm. Pretože múrik plota je nad terénom pri kvetinách zhruba rovnako vysoký, teraz je mulč z trávy položený do ich roviny a bezpečne oddelený od zeleného trávnika, ktorý sa tak ľahšie kosí.




Komentovať