Za dážďovky by ste mali ďakovať

Občas dostanem otázku, o ktorej by som nepredpokladal, že by som ju mohol dostať alebo že by vôbec niekoho mohla trápiť. Že skrátka môže existovať taký problém, či skôr že by situácia z otázky mohla pre niekoho predstavovať problém. Ako toť nedávno: Ako sa zbaviť dážďoviek v okrasnom trávniku.

 

 
Sú záhradkári, či skôr gazdovia, ktorí keď pri rýľovaní v záhrade nájdu dážďovku, hodia ju sliepkam. Aj ja mám rád vajíčka na rôzne spôsoby a dokonca aj slepačiu polievku, ale dážďovky sú pre pestovateľa príliš cenné na to, aby nimi kŕmil hydinu. Ja viem, priveľa záhradkárov vidí korienky, stonky, listy, kvety, plody, skrátka zeleninu alebo kríčky a ten život okolo toho vidieť nechce. Chrobáky a iná háveď pre nich neexistuje, prípadne je an block všetka škodlivá.

A sú záhradkári, ktorí svoje dážďovky chránia a ofukujú, ako sa hovorí. Vedia, že im prekyprujú vrchnú vrstvu pôdy, že im ju hnoja a odstraňujú odumreté časti rastlín z pôdy. Že im šetria zbytočnú prácu.

No a nakoniec sú pestovatelia trávnikov. Gazdujú tak ako všetci ostatní. Kupujú stroje, investujú do závlah, platia za hnojivá a po celej tej starostlivosti celú svoju úrodu vyhadzujú. Ťažko sa to chápe, ale každý má právo na život pod Slnkom. Len tie dážďovky v trávniku im vadia.

Prečo sú dážďovky v trávniku

Pretože im je tu dobre. Keď tráva narastie, gazda ju skosí. Keď rastlina príde naraz o veľkú nadzemnú časť, zbaví sa aj časti korienkov. Pri kosení zostáva časť pokosenej trávy na zemi, nie je dokonale odstránená. Prebytok potravy, dokonalý dážďovkový raj. Navyše nie sú nijakí predátori, krtkom nedovolí do tohto raja preniknúť sieť proti krtom, ktorú každý pestovateľ trávnika položí pod povrch, aby uchránil svoju zelenú pýchu pred hrbolčekmi hliny.

dážďovka v tráve

Dážďovky nerozlišujú medzi ortodoxným a permakultúrnym záhradníkom ani mestským ošetrovateľom zelenej plochy. Všade požierajú odumreté rastliny, všade robia chodbičky, aby sa dostal vzduch ku koreňom rastlín a tie lepšie rástli, všade vypúšťajú humus a podporujú rast zelenej hmoty. Je im jedno, či sú to ríbezle, paradajky alebo tráva.

Takže by vlastne aj pestovateľ anglického trávnika mal byť rád za to, že má v trávniku dážďovky. Lenže jemu sa asi bridí chodiť po trávniku, keď sú v ňom dážďovky. Tie sú svetloplaché, na povrch nevyliezajú z roztopaše. Ak dážďovky pokojne nepracujú pod povrchom, ale sú na tráve, znamená to jediné. Príčinlivý trávnikár priveľmi zalieva svoj trávnik, je až veľmi mokrý. Stačí ubrať vody, netopiť dážďovky a ony zostanú zalezené vo svojich chodbičkách. A vy ďalej môžete kosiť trávu, hnojiť ju a zavlažovať, aby ste celú ročnú produkciu nakoniec vyhodili.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať