Kvitne zlatý dážď, ostrihajte ruže

Zlatý dážď Každý rok na jar záhradkári sledujú kalendár, predpoveď počasia a rôzne pranostiky a tešia sa, kedy si prvý raz kopnú do zeme, kedy prvý raz zoberú do rúk nožnice alebo vôbec, kedy začnú svoju záhradku po zime opäť dostávať do formy, sadiť priesady, vysievať semiačka alebo vysádzať stromčeky. A tešiť sa z toho, ako sa všetko pekne rozvíja. V situácii, kedy teplo môže prísť každý rok v inom termíne, nie je kalendár najlepším vodítkom. Oveľa lepšie je sledovať prírodu okolo seba a podľa jej prejavov naplánovať jednotlivé práce v záhrade.





V okrasnej časti záhrady pestujú ľudia aj ruže, teplomilné rastliny. Aby zvládli mráz a zimu v našich končinách, robí sa niekoľko opatrení. Jedným z nich je zakrývanie ruží čečinou, teda vetvami ihličnanov. Po zime ich môžete nastrihať a použiť ako kyslý mulč na čučoriedky alebo maliny, zlepšíte ich plodnosť. Druhým protimrazovým opatrením na ružiach je nechávanie starších konárikov. Samozrejme, že ich konce alebo väčšina počas zimy zamrzne. Keby ste ich však na jeseň ostrihali, zamrzla by celá rastlina, nie len jej konce.

Aby ruže na jar opäť rozkvitli, je potrebné ich po zime ostrihať. Ostrihať tak, aby už nehrozilo zamrznutie čerstvých výhonkov, ale nie neskoro na to, aby už nové halúzky nevyrástli. Ako trafiť najvhodnejší čas?

Podľa prírody.

Optimálnym časom, kedy už nehrozia mrazy, ale je dosť zavčasu na podporu rozvoja ruží, je obdobie, kedy zakvitne zlatý dážď, krík kvitnúci žltými kvetmi. Na rozdiel od ovocných kríkov alebo kvetov záhradkári nezasahujú do ich života a prirodzeného vývoja, takže sú presným prírodným indikátorom vývoja počasia. Presne vedia, kedy už ich kvety nezamrznú. Takže ak vo vašom okolí uvidíte kvitnúť zlatý dážď, ostrihajte ruže, odstráňte staré, suché a zamrznuté výhony. Namiesto nich vyrašia nové halúzky, ktoré neskôr v lete budú obsypané bohatými kvetmi.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať