Skalky, múriky, terasy a iné rôzne prevýšenia a zmeny úrovne terénu obzvláštňujú každú záhradu a osobitne vyniknú pri pestovaní byliniek a kvetov. Jedinečným druhom takých stavieb sú špirály. Budujú sa nie len z kameňov, ale aj z tehál, dreva, či iných dostupných materiálov. Priateľka si do našej novej záhrady vymyslela kamennú špirálu, na ktorej by pestovala rôzne bylinky a rôzne kvety. Tak som jednu takú stavbu vybudoval. Kamenná špirála ale má nie iba estetický vplyv na pestovanie v záhrade.





Stará záhradka nedovoľovala budovanie monumentálnych solitérov, zato tam kočka zriadila niekoľko múrikov a skaliek, ktoré osadila všetkými možnými kvetmi a bylinkami. Kamene sa tam za tie roky postupne nazbierali, nezriedka sme sa z výletu vracali s nejakými kameňmi v kufri auta a raz sme dokonca podnikli cielenú výpravu, kedy u nás skončilo za vlečku a pikap skál.

Keď sme sa rozhodli vymeniť starú a malú záhradu za novú a veľkú, tak súčasťou plánu sťahovania boli samozrejme aj kamene. Kufor Mondea a vlečka za ním sa pár razy otočili, narátal som celkom vyše dvoch ton kameňov. Všetky sme ich zložili v predzáhradke, okrem iného to bola aj celkom dobrá škola cúvania s vlečkou z úzkej ulice do úzkeho dvora 😉

Na jeseň konečne došlo aj na stavbu špirály. Pár krát sme si medzi sebou vymenili názory, ako by asi mala vyzerať s ohľadom na dostupné množstvo materiálu aj veľkosť predzáhradky. Keď sme mali ako-tak jasno, pustili sme sa do práce.

Naša bylinková špirála je v predzáhradke širokej 6 metrov a dlhej asi 18 metrov, orientovanej do ulice na východný smer. Je to najnižšie miesto našej záhrady, susedov dvor je vyššie asi o 30 centimetrov, navezením zeminy sa zbavili vody na náš úkor. Do predzáhradky sa voda dostáva úzkou uličkou medzi naším domom a ich stodolou, pričom na konci záhrady za stodolou sa voda hromadí z nízkopoložených podzemných prúdov, ktoré po náraze na základ stodoly vystupujú na povrch.

Súvisiace:  Bio postrek proti škodcom

Predzáhradka je teda jednoznačne najmokrejším kusom pozemku a keď zaprší trochu viac, dala by sa tu pestovať ryža, ako ukazujú fotky z februára 2016:

voda v predzáhradke

Samozrejme že sme na mieste starého plota zriadili odtokový járok do uličného járku a pri plote u susedov vysadili cez dvadsať vŕb, aby si s vodou poradili. Aj ďalšie množstvo rastlín pomáha nahromadenú vodu spotrebovávať.

Preto sme ako základ pre kamennú špirálu použili hrubé plachty zo žochov, v ktorých sme kúpili drevnú štiepku na spevnenie dvora. Vytvoril som trojmetrový kruh zo štyroch kusov a na ne začal klásť staré škridle, ktoré nám zostali po zbúraní starého ovčína. Na škridle už išli kamene. Špirála sa točí a dvíha proti smeru hodinových ručičiek. Kamene sú kladené po dva vedľa seba, aby bol vznikajúci múrik dostatočne široký a pevný aj pre možnosť vstupu na múrik.

kamenná špirála

Zo začiatku som mal celkom dosť kameňov na výber, ale ako stavba špirály pokračovala, bolo čoraz horšie vybrať vhodný tvar aj veľkosť kameňa, aby na seba dobre naväzovali a pár krát som niektoré úseky aj prerábal. V priebehu pár dní mi teda rukami prešlo oveľa viac, ako len dve tony skál. Keď som všetko mal hotové, pozval som priateľku, aby mi stavbu schválila. Alebo neschválila.

Olinka bola nadšená. Tak sme od stredu špirály nanosili úlomky škridlí, ktoré sme nachádzali v blízkosti prístreška v zemi. Vytvorili sme drenážnu vrstvu a na ňu som motúčkom navozil zo záhrady zeminu, ktorá tam bola z vykopaných základov vyvýšených záhonov. Nakoniec som vpredu vykopal malé vodné dielo, jamu až na ílové dno (40 cm pod úrovňou terénu), aby sa mala kde zbierať prebytočná voda z predzáhradky, až zase trochu viac zaprší. Jazierko je blízko odvodňovacieho járku, nebude problém prekopať prepúšťaciu stružku. Samozrejme, že zemina z jazierka skončila na špirále.

Súvisiace:  Vlahový deficit z vlaňajška je vyrovnaný

bylinková špirála

Po skončení roboty pre „mocného a sprostého“ pokračovala v práci Olinka. Vysadila jednotlivé druhy kvetov aj jahôd, v rámci dvíhajúceho sa terénu špirály podľa nárokov jednotlivých rastlín na vodu. A nakoniec vyložila okraj špirály opäť netkanou textíliou v šírke asi 30 cm a nakládla drobné ozdobné kamienky, tiež dovezené zo starej záhrady, ako chodník.

špirála pre bylinky

Súčasťou kamenej špirály má byť aj vodná plocha. Štrbiny medzi kameňmi a voda umožňujú dobrý život rôznym živočíchom, ktoré majú tiež svoje miesto v prírodnej záhrade. Sem tam začujeme alebo uvidíme žabku.

Naša kamenná špirála s kvetmi a bylinkami sa páči aj susedom. „Skrášľujete celú ulicu. Také tu nikto nemá.“ pochválila nás naša susedka.



Podobné príspevky

Máme druhý záhon Rozuma
V našej záhrade sa snažíme používať také metódy a postupy,...
Čítať ďalej
Mladé vŕby sú krehké
A tým nemyslím statné staré stromy rastúce pri potoku....
Čítať ďalej
Ako poraziť horúčavy
Žijeme v oblasti, kde sa striedajú ročné obdobia a tie...
Čítať ďalej
Svetlo automaticky a zadarmo
Jeseň záhradkára formujú dva aspekty. Tým prvým je úroda...
Čítať ďalej
Chladnička v záhrade sa oplatí
Pred časom dostala priateľka nápad kúpiť do záhradného domu chladničku...
Čítať ďalej
Ako sa starať o izbové orchidey?
Orchidea, tak krehká a zvodná romantická kvetina. Je svojím...
Čítať ďalej