Na Valentýna sme si darovali čatorne na domčeku

Nemám rád umelé sviatky, bez opory v histórii alebo domácej tradície. Nemám rád kupovanie darčekov len preto, aby bol darček a len preto, že je dačo v kalendári. A už vôbec nemám rád sviatky s podporou marketingu nadnárodných firiem. Nemám rád zbytočný humbuk. Aj preto bude mnohým vám sa zdať čudné, aký darček sme si darovali na tohoročného Valentína.
 

 




Keď sa začiatkom februára začal spúšťať sneh na južnej strane strechy nášho starého domu v záhrade, voda kvapkala do dvora, kde ešte sneh ležal a vplyvom tieňa od susedných domov sa nemienil topiť. Vo výsledku sme mali vo dvore kaluže vody, ktoré v noci zamŕzali. Okamžite som problém vyriešil posypom v podstate odpadovým drveným kamenivom frakcie 0-2, ktorý nám vznikol preosiatím štrku 0-4 na dvojmilimetrovom site. Kamenivo veľkosti 2-4 sme používali na fixáciu oceľových stĺpov v zemných skrutkách plota na južnej strane pozemku, ktorý sme začali budovať v polovici januára, kedy k nám cez susedovu záhradu prichádzali srnky a obžierali stromčeky. Aby sa ale podobná situácia neopakovala, navrhla priateľka, že by sme mali urobiť na streche okapy. Starý dom je totiž bez čatorní a tak časť vody zo strechy tečie do medzery medzi naším domom a susedovou stodolou, druhá polovica vody zo strechy končí v našom dvore.

Keďže si v záhrade aj v dome rád veci robím sám, je to pre mňa hobby a vyplnenie voľného času, ktorý by som inak ako väčšina ľudí trávil možno pred televízorom, ale keďže v ňom nie je čo pozerať, som v záhrade, rozhodli sme sa, že si aj odkvapy namontujeme sami. Naštudoval som si dostupné materiály, pracovné postupy a zvolili sme svoj spôsob montáže. V týždni som navštívil tri predajne v meste, aby som zistil, čo majú k dispozícii a v akých cenách. Samozrejme, že som už poznal ponuku eshopov.

V sobotu ráno sme sa vybrali do záhrady cez jednu z predajní. Nakúpili sme odkvapy priemeru 80 mm, háky, spojky, zberný kôš aj záslepky na konce a mrazuvzdorný tmel. Všetko sa nám to vošlo do kombíka a za desať minút už sme vykladali materiál na gangu.

Najprv som si overil rovinnosť strechy, aby som som správne naspádoval žľaby. Pri tom som zistil, že strecha je síce rovná, ale doska pod škridlami sa zužuje a to smerom tak, kde by mali mať rýny spád. A že škridle natoľko presahujú cez žľaby, že by voda stekala poza ne do dvora. Nasledovala ďalšia návšteva predajne a výmena časti krokvových hákov za obyčajné, aby som docielil potrebný spád na dĺžke strechy 19 metrov. Potrebný presah škridlí a rýn som vyriešil pomocnými drevenými špalíkmi z červeného smreka.

krokvový hák

Najprv som pripevnil hák pod rýnu na hornom konci, potom na dolnom s odhadovaným prevýšením 10 cm. Medzi oba háky som natiahol podľa návodu oceľovým lankom vystužený špagát a dobre ho napol, aby som si určil správnu pozíciu ďalších hákov. Potom som už vo vzdialenosti jeden meter od seba montoval jeden hák za druhým, časť z nich som musel skrátiť, nezmestili sa pod škridle, a zohnúť, pretože tá doska pod škridlami nebola kolmo v celej dĺžke. Dosť to zdržiavalo pri práci a dosť som sa nabehal na rebrík a z neho. Najpoužívanejšie náradie som mal vo dvoch plastových vedrách, zavesených na najvyššej priečke hliníkového rebríka, ale niečo mi musela podávať aj priateľka, ktorá hlavne ale stabilizovala rebrík, pretože vo dvore bolo ešte dosť zmrznutého snehu. Aj vďaka tomu častému pobehovaniu hore a dole mi práca trvala dlhšie, ako som plánoval. No začiatkom februára je aj tak cez deň len málo svetla, štyri hodiny zakaždým na čerstvom vzduchu stačilo.

háky

Keď som mal pocit, že všetky háky sú na svojich miestach a v správnych pozíciach, prišiel čas nasadiť žľaby do hákov. Najprv som na krajný dvojmetrový kus nalepil mrazuvzdorným tmelom koncovku, osadil žľab do hákov a pokračoval umiestňovaním trojmetrových kusov. Na poslednom som si poznačil presah a miesto skrátenia aj umiestnenie vtokového otvoru pre zvodový kôš.

zvodový kôš

Rezanie zahnutého plechu nie je najjednoduchšie, ale poradil som si. Použil som záhradnícku akumulátorovú pílu na konáre s pílovým listom na precízne rezanie kovov. Dva klinové zárezy vytvoria pekný otvor. Po zalepení koncovky tmelom sme si dali kávu a potom už šla posledná rýna do hákov.

Spojiť jednotlivé odkvapové žľaby do celku sa dá viacerými spôsobmi. Niekto mi radil spájkovanie cínom, druhý jednoduché spojenie tmelom alebo presahy spojiť dutými nitmi. Ja som si vybral nacvakávacie spojky, ktoré sa jednoducho naložia na rýny a zatvoria.

spojka na čatorne

čatorňová spojka

Súčasne dovolia kedykoľvek čatorne rozobrať a prerobiť alebo kus vymeniť. Ja som po ich založení a spojení odkvapov do jedného celku aj púhym okom videl, že som aj napriek napnutému lanku nebol pri práci presný. Pre istotu som si spád čatorne overil vodou, ktorú som nalial na jej začiatok. Takže ma čakalo ešte preloženie niekoľkých hákov, aby som odstránil hrb pred koncom celého systému.

čatorne

Zvod vody z čatorne na zem sme si urobili taký štýlový, pozinkovanou retiazkou, upevnenou ku konštrukcii krovu, vedenú cez zberný kôš.

Hoci mi realizácia odkvapu na starom dome trvala dlhšie, ako bol pôvodný optimistický plán, zvládli sme to dvaja bez väčších problémov a budeme mať menej vody vo dvore. Pozinkovaný materiál stál niečo cez stodvadsať eur a hneď je na náš domček krajší pohľad 😉


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať