Búracie práce nie sú zrovna tým, na čom sa oplatí šetriť. Áno, malé stavby a tehlové steny zbúrate aj ručne, prípadne s asistenciou el. ručného náradia. Bude vám to však trvať zbytočne dlho, nehovoriac o riziku úrazu. Nechajte búranie radšej na stavebné stroje. Poradíme vám, ktoré sú na to vhodné.

Nebúrajte ručne, nechajte to na bager

Na búracie sa práce sa používajú rôzne stavebné stroje, najvhodnejší na to je však bager. Má výkonnú hydrauliku, vynikajúcu obratnosť (vďaka pásom sa otočí aj na mieste) a najmä dlhý dosah.

Ako pracovný nástroj môžete použiť klasickú lyžicu, ktorá steny z tehál alebo tvárnic zhodí, ako keby to boli dieliky detskej stavebnice. Železobetón je však omnoho tvrdší a vďaka oceli aj húževnatejší. Pri ňom budete musieť siahnuť po príslušenstve pre stavebné stroje.

Najvhodnejšie je hydraulické kladivo, ktorým rozbijete betónový obal. Na oceľ potom môžete použiť hydraulické nožnice, ktoré ňou prejdú ako nôž maslom. Podobné príslušenstvo si môžete dokúpiť (alebo požičať) pre bager, ale aj pre minibager. Ten má však slabšiu hydrauliku, preto vám pomôže len s menšími stavbami.

Na búranie výškových budov sa používajú tzv. demolačné bagre (označované aj ako demolačné rýpadlá). Majú väčší dosah výložníka (ramena) s pracovným nástrojom, no na rozdiel od rýpadiel s predĺženým dosahom nie sú konštuované tak, aby dosiahli ďaleko, ale vysoko. Sú tiež vybavené kabínou, ktorá sa nakláňa smerom dozadu. Strojník tak získa lepší výhľad do výšky, čo mu zaistí vyššiu bezpečnosť.

Suť odpracú aj ďalšie stavebné stroje

Po dokončení búrania nastáva otázka, čo so suťou. Na jej naloženie do kontajnera alebo na nákladné auto môžete takisto použiť bager s príslušenstvom v podobe špeciálnej lopaty.

Súvisiace:  Blbý a blbší

Zvládnu to však aj iné stavebné stroje, ako napr. malý šmykom riadený nakladač či čelný lopatový nakladač. Výhodou šmykom riadeného nakladača sú kompaktné rozmery a obratnosť. Jeho kolesá sa totiž dokážu otáčať oproti sebe a celý stroj sa tak otočí na mieste, ako keby bol vybavený pásovým podvozkom. Kvôli slabšej hydraulike a menej objemnej lopate však zvládne za rovnaký čas menší objem práce ako lopatový nakladač. Je teda ideálnym spoločníkom pre minibagre alebo menšie bagre.

Pre búracie práce menšieho rozsahu vám možno postačí aj pásový alebo kolesový mininakladač, presúvať menšie množstvo materiálu vám zase pomôže minidumper.

Nemáte dosť prostriedkov? Riešením sú použité stroje

Investície do stavebných strojov nie sú zanedbateľnou položkou ani pre firmy, nieto ešte pre živnostníkov alebo súkromné osoby. Počítajte s vyššími jednotkami až desiatkami tisíc eur. Riešením môžu byť použité stroje. Tie kúpite za zlomok ceny nových, niektorí predajcovia ich však ponúkajú v plne vyservisovanom stave a dokonca so zárukou.

Podobné príspevky

Opatrne na pôžičku
Keby som sa vás teraz opýtal, čo vám chýba, čo...
Čítať ďalej
Najlepšie sa v záhradke pracuje ráno
Včera večer sme boli v záhradke popolievať rastliny. Bola taká...
Čítať ďalej
Jahodovo-mätové osvieženie
Ak dávate prednosť pred kupovanými presladenými vraj ovocnými nápojmi z...
Čítať ďalej
Ako namnožiť maliny
Nedávno sme boli požiadaní o radu, aby sme poradili,...
Čítať ďalej
Najlepšie financovanie novej záhrady
O snahe získať novú záhradu pre permakultúrne pestovanie som písal...
Čítať ďalej
Pestujeme pomocou recyklovaných pet fliaš
Toto je úvod pôvodného článku, ktorý sa nachádzal na pôvodnom...
Čítať ďalej