Ako opraviť pletivo starého plota

Pletivové ploty sú asi najjednoduchším a najlacnejším spôsobom, ako oddeliť svoje pozemky od ostatných alebo rozdeliť dvor a záhradu na menšie celky, napríklad pre pestovanie zeleniny a chov hydiny. Nie vždy potrebujeme plné nepriehľadné betónové alebo plechové steny. Aby ale pletivo dokonale chránilo náš majetok, musí byť v dobrom stave. Zub času a pazúre divej zveri, ale aj vlastného psa, dokážu narobiť diery v plotoch a tie potom strácajú svoju ochrannú funkciu. No nie pri každom poškodení treba pletivo vymeniť. Niekedy ho len stačí jednoducho a rýchlo opraviť.
Kto sa zaoberal myšlienkou opraviť plot jeho kompletnou výmenou alebo sa rozhodoval postaviť nový plot, tak si nemohol nevšimnúť, aká je aktuálna cena kvalitného pletiva. A k tomu treba napínacie drôty, viazací drôt a kopu drobného príslušenstva. A samozrejme veľa času a šikovných pomocníkov. Preto ak je pletivo ešte v obstojnom stave a poškodenia sú malé a len na pár miestach, oplatí sa radšej venovať trochu času jeho oprave a predĺžiť tak životnosť celého plota hoci len o pár rokov.

Na našich pozemkoch sme naozaj staré pletivo nahradili úsekom úplne nového, no boli aj také miesta, ktoré sa ukazovali ako ešte celkom dobré. Detailná prehliadka však ukázala, že sú tu drobné poškodenia, ktoré stačí opraviť a plot ešte poslúži. Väčšinou sa jednalo o prehrdzavený drôt z pletiva na mieste, kde si mravce vybudovali svoje mravenisko alebo kde tráva v náletoch zakryla plot a v týchto miestach vlhkosť urobila svoje.

Takéto lokálne poškodenie vyriešilo vpletenie niekoľkých vlákien z oceľového drôtu o hrúbke 2,5 mm, vytvarovaného obyčajnými kombinačkami tak, aby koniec nového drôtu bol fixovaný v pletive k dravým miestam. Nevýhodou takejto opravy je, že sa treba k tomu krčiť, v prípade dobrého počasia a oblečenia si k oprave ľahnúť. No povedzte, kto si môže dovoliť pri robote ešte aj polihovať? 😉

oprava pletiva

Ak je poškodenie na väčšej ploche, poľahky prídete k záveru, že sa takýto plot opraviť dá, len to všetko dlho trvá. Keď sa objaví zhrdzavenie drôtov pletiva tesne nad zemou na väčšej dĺžke, výhodnejšie je prekryť takéto miesto kusom nového pletiva. Kosoštvorcové pletivo však má význam len vtedy, ak je jeho výška aspoň meter, inak nemá pevnosť a ľahko sa rozpletie. Preto je na takéto opravy vo väčšej ploche lepšie využiť zvárané pozinkované pletivo z drôtu 2 mm hrubého. Bežne sú dostupné balíky o výške jeden meter, ktoré pozdĺžnym rozstrihnutím na pásy cca 33 cm, ale na niektoré opravy radšej na polovicu, teda polmetrové pásy, získame optimálne kusy na prekrytie zhrdzavených spodkov pletiva. Pritom cena takejto opravy nie je vysoká, práca postupuje rýchlo a stačí k tomu mať dobré kliešte a balíček viazacieho drôtu, ktorým nové pletivo pripevníme k stĺpikom aj starému pletivu, samozrejme v jeho zdravej časti.

Ideálnym časom na kontrolu a opravu plotov je jeseň alebo skoro na jar, kedy tráva pri plotoch tak rýchlo nerastie a máme čas na kontrolu oplotení aj ich opravu.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať