Papriky sú obľúbenou letnou zeleninou aj v našej záhrade. Koncom leta a na jeseň väčšina ľudí zberá úrodu a s koncom teplých dní likviduje aj kríčky zo záhonov, pripravujú ich na jeseň. Dlhé a suché leto naznačovalo predĺženie vegetačnej doby a my sme sa rozhodli iné počasie využiť. Babie leto bolo dlhé a opakovalo sa. A vďaka tomu, že sledujeme nie pranostiky, ale skutočné počasie, sme zozbierali posledné papriky až v období, kedy po iné roky snežilo a bol mráz. Príroda okolo nás sa skrátka mení a oplatí prispôsobiť sa. Záhradkár si tak ušetrí nie len nervy, ale aj drinu a peniaze za potraviny.
Pranostiky a overené agrotechnické termíny vychádzajú z dlhodobých pozorovaní počasia. Ak ale dôjde k takým výkyvom, ako sme mali tento rok, kto nie je tvrdohlavý, má zeleninu už o mesiac skôr. A môže ju mať aj oveľa neskôr stále čerstvú.
Hoci starí gazdovia na dedine okolo nás už v septembri vytrhali papriky aj paradajky, lebo veď jeseň, my sme ich nechali stále na záhonoch. Stále bolo dosť teplo, hoci prírastky plodov aj ich dozrievanie sa výrazne spomalilo vďaka nízkym nočným teplotám. Ale papriky sa stále držali a my sme stále oberali na jedenie čerstvé plody z kríčkov. Vydržia tu dlhšie, ako na stole v kuchyni. Po týždni sú už trochu scvrknuté, no do praženice stále dobré 😛
Koncom októbra dostali papriky a rajčiny „poza uši“ a prvý prízemný mráz paradajky už nerozdýchali. No papriky, hoci mali spálené listy a malé plody, ešte chvíľu vydržali. Schované medzi listami ešte silnejšie plody prežili a dali sa pozbierať. Vybrali sme si k tomu druhú novembrovú sobotu.
Nakoniec ich bolo skoro za malú plastovú bedničku. Uložili sme ich v chlade kamenného domu a postupne z nich berieme domov. Šťavnaté a chrumkové sú dobré na raňajky ku kváskovému chlebu so šunkou. A možno si pripravíme lečo, paradajkový základ máme, stačí pridať pár paprík a trochu klobásy.
Kto by to bol povedal pred tromi rokmi, keď sme kupovali novú záhradu, že budeme mať svoje čerstvé papriky aj v polovici novembra aj bez skleníka?