Stena z vŕbových prútov ukryla kompostér

Často sa nás pýtajú, či máme záhradu okrasnú alebo úžitkovú. A my odpovedáme, že máme peknú záhradu, v ktorej pestujeme aj ovocie a zeleninu. A že do záhrady chodíme oddychovať. Nie každý si to dokáže predstaviť a my sme si nedokázali predstaviť, že sa budeme z miesta nášho oddychu pozerať na hnusný plastový kompostér. Chvíľu som rozmýšľal, ako sa zbaviť tohto výhľadu a nakoniec som zvolil materiál, ktorý máme zadarmo, z vlastnej záhrady a prakticky neobmedzené množstvo. Kompostér zakryla stena z vŕbového prútia.

Plastový záhradný kompostér sme k plotu umiestnili, verím že dočasne, po tom, ako sme beznádejne preplnili paletový kompostér po jablkovej kalamite. Ale aj núdzové riešenia môžu vyzerať slušne a ako iný, ako prírodný materiál použiť v prírodnej záhrade.

Vŕbových prútov máme už skutočne dostatok. Pre ich stabilizáciu som navrhol roxorové tyče priemeru 16 mm, keď budeme o pár rokov kompostér likvidovať, ľahko sa zbavíme aj ohrady okolo neho. Vymeral som si miesto pre kolíky vo vzdialenosti 30 cm od seba od susedových chlievov okolo kompostéra v tvare písmena „J“, aby sme prúty mohli bezpečne ohýnať. Zo spodu a zo záhrady ohrada úplne zakryje kompostér, vchod je zhora, aby celok čo najviac zapadol do prírodnej záhrady.

Dvojmetrové železné tyče som veľkým kladivom zatĺkol pol metra do zeme a poviem vám, že je to celkom drina, keď je tých tyčí pätnásť. Potom som ich pomocou vodováhy vyrovnal do roviny a ku každej položil betónovú tehličku, aby prúty neležali priamo na zemi a nehnili. Keď bola kostra vŕbovej ohrady hotová, začala priateľka vystrihávať nadbytočné vŕbové prúty a triediť ich. Tie pekné dlhé a rovné použila na zapletanie ohrady, tie ostatné skončili v štiepkovači.

Pár dní to trvalo, kým sme postupne popri iných činnostiach v záhrade dokončili celú vŕbovú stenu. Zelená farba kôry sa postupne menila na hnedú a my sme prázdne miesto po starej jabloni zaplnili užitočným kompostérom a ten schovali okrasnou zástenou.

Ešte čakáme na plastové krytky vrchov tyčí. Podľa nich potom doplníme vrchné prúty a prírodná zástena bude hotová. Darovaný kompostér tak môže nerušene recyklovať rastlinné zvyšky zo záhrady a my budeme mať nerušený pohľad na celú našu záhradu.
Komentovať