Elektrický štiepkovač je v záhrade skvelým pomocníkom, keď potrebujete „zlikvidovať“ haluzinu z orezu stromov. Nie len, že výrazne zmenší kopu, ktorá by vám ležala niekde v záhrade, ale hlavne premení odpad na surovinu. Štiepka z ovocných stromov je rozhodne lepšia k rastlinám, ako kyslá borovicová kôra z obchodov. Používame ju nie len na mulčovanie, ale aj ako podstielku sliepkam alebo vsádku do kompostu. A najlepšie na všetkom je to, že my štiepkujeme zadarmo.




Konárov z ovocných stromov u nás máme dosť málo. Drvivá väčšina našich stromov sú veľké stromy starých odrôd a pri ošetrovaní tých starých dostávame dosť hrubé suché vetvy, vhodné skôr na kúrenie ako na štiepkovanie. Čoho si ale náš elektrický štiepkovač ALKO užije nadostač, sú jednoročné vŕbové prúty. Vŕby sme vysadili v začiatkoch nášho pôsobenia v tejto záhrade ako riešenie premokreného pozemku a neskôr využili aj na tvorbu zástien a plotov. A striháme ich v zime na holé hlavy a keď sú husté, tak aj koncom jari a v lete.

Husté a dlhé vetvy na vŕbovom plote nielen zavadzajú pri chôdzi popri plote nám aj susedom, ale tiež kladú odpor vanúcemu vetru. Takže je namieste to trochu preriediť. Tohoročné teplé počasie s častými dažďami vŕbam svedčí, prúty narástli hrubé a dlhé miestami cez tri metre. Takže na strihanie bolo potrebné použiť naozaj silné nožnice na hrubé vetvy.

Čerstvé vŕbové prúty sú v lete zelené a húževnaté, spolu so šťavnatými listami, ktoré sa dosť ťažko drvia. Zvykol som si radšej ich nechať niekoľko dní poležať, aby trochu preschli. Ale nie viac, ako týždeň, lebo potom listy z prútov opadávajú a je z toho bordel, ktorý treba zhrabať. Trochu presušené listy držia na konároch a sú ľahko podrvené do zmesi.

Súvisiace:  Teraz už majú zeleninu všetci

Materiálu z takejto bohatej úrody dreva rýchlo pribúda a zberná nádoba elektrického štiepkovača sa rýchlo plní. Ešteže máme veľké kalfasy, sypal som to do nich.

Mnoho ľudí tvrdí, že prevádzka elektrického štiepkovača je drahá, lebo spotrebuje veľa elektriny. K tomu mám dve poznámky. Príkon štiepkovača 2800 W je maximálny, prevádzkový je oveľa nižší. Mám zmerané Wattmetrom, že keď ide na prázdno, teda nedrví, len sa krúti motor, je spotreba 500 W a pri takýchto asi 3 cm hrubých prútoch dosahuje 1000 W. Takže to skutočne nie je veľa a nepredstavuje vysoký náklad.

A pre nás už vôbec žiadny. Pre pohon štiepkovača už celý tento rok používame elektrinu z fotovoltickej elektrárne, ktorú som sám navrhol a postavil. A prevádzkujem. Kým pri prípojke z distribučnej siete platíte za každý spotrebovaný kilowatt, pri vlastnej ostrovnej elektrárni ste zaplatili za jej postavenie. Predstavuje to akýsi jednorazový vysoký paušál a potom už len elektrinu používate. Do štiepkovača, elektrickej kosačky, bojlera, elektrickej rúry pri pečení kuraťa alebo lekvára. A je jedno, koľko jej miniete, ak ju dokážete vyrobiť.



Podobné príspevky

nemecká kopa
Čo je to nemecká kopa?
Pri pestovaní zeleniny v malých záhradkách často narážame na...
Čítať ďalej
Máme po jabloni
Toho roku sa darilo pestovateľom ovocia, takmer všetci hlásili...
Čítať ďalej
Aj na dedine platí nočný kľud
Rušenie nočného kľudu má väčšina občanov spojené s bujarými oslavami...
Čítať ďalej
Jednoduchý výkop základov domu bagrom z požičovne...
Váš sen v podobe vlastného bývania sa pomaly stáva skutočnosťou....
Čítať ďalej
Lekvár si radšej upečte
Leto je obdobím zberu a spracovania úrody. Kto má...
Čítať ďalej
Rúcajú sa vám kvetináče?
Keď sú rastlinky malé, tešíme sa z toho,...
Čítať ďalej