Plot na konci záhrady

Kúpou starej záhrady sme kúpili nie len zanedbaný pozemok, ale aj staré ploty. A aj to nie okolo celej záhrady. Kto chce dnes pestovať ovocie a zeleninu, musí svoj pozemok aj úrodu chrániť. Nie len proti nenechavým ľuďom, ale aj proti divej zveri. Hoci hovoriť o premnoženej jelenej a srnčej zveri, ktorú poľovníci doslova prepchávajú v snahe o dochovanie čo najviac mäsa, ako o divej zveri sa nedá, jedná sa o regulérny chov na úkor poľnohospodárov a záhradkárov. Preto sme sa rozhodli po opravách starých plotov pokračovať vo výstavbe aj tých nových.





Starý ovocný sad na našom pozemku už je len lúka, ktorú kosíme na seno pre mulčovanie. V susedných záhradách ešte nejaké stromy sú, ale v našej ich musíme znova vysadiť. Prvé stromy sú už zasadené, každý má svoju individuálnu ochranu zváraným pletivom. Pretože stopy srnčej aj jelenej zveri tu vídame nie len v zime na snehu, ale aj počas leta na tráve. A na susedových stromoch 🙁

Náš horný sused v rámci svojich možností začal oplocovať svoj pozemok a dohodli sme sa, že na spoločnej hranici postavíme stĺpy my, aby sme mu uľahčili aj urýchlili prácu, a vložíme bráničku na prechod. Kým on používa agátové stĺpy vložené do zeme, ja som zostal verný osvedčeným zemným skrutkám s oceľovými stĺpmi. Na ne som osadil aj stĺpiky bránky, pravdaže som použil dlhšie zemné vruty. Celé som to zvládol na konci septembra.

Najprv som pokosil plochu okolo budúceho plota, v likvidácii náletov a černičia sa so susedom striedame. Potom šli do zeme zemné skrutky priemeru 68 mm a dĺžky 650 mm pri hraničných značkách, medzi ktorými som natiahol šnúru. Tá uľahčila osádzanie ostatných zemných vrutov. Samozrejme, že kolmosť vrutov aj do nich osádzaných okrúhlych stĺpikov som zaisťoval pomocou mojej obľúbenej stĺpovej vodováhy.

V septembri u nás vládlo celkom sucho a na kopci to bolo badať. Zem bola tvrdá a vrutom sa do zeme veľmi nechcelo, musel som si pomáhať zvlhčovaním zeme vodou.

Bránku som vybral širokú 90 cm a vysokú 180 cm na okrúhlych stĺpikoch priemeru 48 mm. Ideálne pre osadenie do zemných vrutov priemeru 68 mm a dĺžky 800 mm. Len zavŕtať skrutky dalo trochu viac práce a chcelo to trochu viac vody.

Pred osadením som si zmeral, že stĺpiky vo vrutoch sedia akurát, netreba skracovať ani stĺpiky ani vruty. To mi ušetrilo dosť času, ktorý som si na podobné úpravy radšej rezervoval. Naopak viacej času si vyžiadalo prevŕtanie vrutov a stĺpikov vrtákom priemeru 17 mm pre osadenie závitovej tyče M16 na spodku bráničky. Po neblahých skúsenostiach s veľkou bránou, ktorá v rámci vysušovania a zvlhčovania zeme je schopná „cestovať“ aj o dva centimetre, som stĺpiky bránky spojil. Dole aj na vrchu. A samozrejme som nezabudol ani na šikmé vzpery, keďže k týmto stĺpikom tiež budeme fixovať napínacie drôty kosoštvorcového pletiva. Tie sú tiež na koncových stĺpoch našej časti plota, smerujú tiež dole k ovocnému sadu, ak by sme pokračovali s plotom aj týmto smerom. Všetky stĺpiky sú vo vrutoch fixované samozrejme drveným kamenivom frakcie 4-8.

Veľkým pomocníkom pri stavbe konštrukcie pre plot bolo naše motúčko. Vyviezol som ním na kopec nie len stĺpiky, vruty a náradie na osádzanie, ale tiež elektrický agregát a elektrickú vŕtačku.

Čo ma trochu mrzí je fakt, že sused pre nejaké problémy nestihol osadiť svojich pár stĺpov a že sme pred zimou nenatiahli spoločne pletivo. Okrem toho mi hotová bránička zavadzia v dome. Lebo uznajte, osadiť bráničku na plot bez pletiva by bolo divné. Tak snáď to urobíme na jar. Dovtedy sú naše stromčeky chránené valcom z pletiva a pachovým odpudzovačom. No na jar by sme radi vo výsadbe ovocných stromov pokračovali. Už za ochranou pletivového plota.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať