Žiadny majiteľ záhrady, či už malej alebo veľkej, sa nevyhne potrebe chrániť ju pred nepovolanými návštevníkmi. Proti ľuďom, ktorí tam nemajú čo hľadať, aj proti zveri, ktorá si v záhrade hľadá potravu, ochránime záhradu plotom. A aby sme mohli postaviť plot, musíme postaviť najprv jednotlivé stĺpy. Vybudovanie plota predstavuje dlhodobú investíciu a tiež si vyžaduje nemalé úsilie. Dnes ale s použitím nových technológií a postupov nemusíte organizovať brigádu veľkého počtu ľudí a brať si v práci dovolenku. Plot postavíte ľahšie a rýchlejšie, ako si teraz predstavujete. A ani na odľahlých koncoch záhrady nemusíte riešiť prívod elektrickej energie a dopravu strojov alebo ťažkých materiálov. My sme si zatiaľ vždy vystačili dvaja, v trojici nám to samozrejme išlo lepšie.





 

Potrebu postaviť plot som v novej záhrade musel riešiť v krátkom čase hneď na dvoch miestach. Najskôr na jar bolo treba pred výsadbou ovocných stromov nahradiť nízku hrdzavú železnú ohradu a potom v zime, keď sa ukázalo, že cez nízke a staré ploty susedov nám cez ich záhrady prišli srny obžierať naše mladé stromček. Kým prvý raz som trochu nad všetkým premýšľal, na druhý raz to išlo ráz na ráz, šiel som na istotu.

Osadiť stĺpy do zeme predstavuje drinu pri kopaní jám pre ne. Tú môžeme čiastočne znížiť pomocou zemného vrtáka, ale ani tak to nie je med lízať. Požičanie motorového vrtáka rieši z veľkej časti tento problém, ale ani to nie je úplne ľahké, vyskúšal som si to pri osádzaní stĺpov pre našu záhradnú bránu.

No a keď už máte jamy pripravené, tak treba osadiť stĺpy, železné, drevené alebo betónové a buď udusať zeminu v jame palicou alebo stĺpy zabetónovať. V tom prípade treba vykopanú zeminu poodvážať. A doviesť betónovú zmes v tridsaťkilových vreciach a vodu, alebo štrk, cement, vodu… Ak sa potíte už len pri tejto predstave, tak sa vám nečudujem. Všetko dokáže osladiť stavbu plota vo vzdialenom kúte záhrady, to predstavuje potrebu dlhej elektrickej predlžovačky alebo zaobstaranie elektrického agregátu. No a keď to všetko treba odvoziť vo fúriku do kopca…

Stĺpy pre plot

Ja som sa rozhodol, že si nemienim zničiť chrbát a ruky pri stavbe plota a preto som hľadal, ako osadiť stĺpy inak. Našiel som a už niekoľkokrát vyskúšal osádzanie stĺpov na zemné skrutky. Prvý náš plot sme týmto spôsobom postavili traja za tri hodiny, mal dĺžku 25 metrov. Potom som rovnakým spôsobom osadil stĺpy pre vinohrad a neskôr som spravil plot aj v januári, čo by s krumpáčom a betónom nešlo ani náhodou 😉

Osadenie stĺpov na zemné vruty

O čo presne ide? O odbúranie mokrých procesov na stavbe, povedal by stavebný inžinier. O zníženie prácnosti a času výstavby, povedal by praktik. O jednoduchú a ľahkú prácu v záhrade, povedal by víkendový záhradkár.

Súvisiace:  Krajné stĺpy plotov potrebujú vzpery

zemné vruty

V prvom kroku sa vymerajú miesta pre osadenie stĺpov. Majú byť od seba vzdialené 2,5 metra, ale ak nepoužívate prefabrikované podhrabové dosky a máte pletivo o výške do 150 -160 cm, môžete si dovoliť dať stĺpy od seba aj na tri metre 😉 Na vyznačených miestach netreba nič robiť, nanajvýš tak skosiť priveľmi vysokú trávu. A potom do zeme zakrútiť zemný vrut z hrubej pozinkovanej ocele. Tie sa vyrábajú v dĺžkach od 550 mm (650, 800, 1000..) podľa únosnosti pôdy a hmotnosti plota či inej konštrukcie, pretože na vruty môžete postaviť aj altánok, namiesto betónového základu. Zemný vrut má v dolnej časti samozrejme závit pre zarezanie sa do zeme a v hornej rozšírenej jednak otvor pre vloženie stĺpa, ale aj tri fixačné skrutky M8 po 120° po obvode vrutu a otvor pre vloženie montážneho kolíka či tyče. Najbežnejšie priemery vrutu pre stĺp sú 60 alebo 68 mm. Každý má svoje výhody.

zemná skrutka s vodováhou

Osadenie zemnej skrutky začíname tak, že železnú tyč vložíme do priečneho otvoru na vrchu skrutky a zatlačíme do zeme pri súčasnom otáčaní v smere závitu (po smere hodinových ručičiek pri pohľade zhora na skrutku). Rozširujúci závit sa uchytí v zemine a pri otáčaní postupne vťahuje skrutku do pôdy. Aby sme sa pri tomto nemuseli zohýnať až k zemi, je dobré po pár závitoch vybrať tyč a nasadiť miesto nej do zemnej skrutky priečny kolík, napr. skrutku M16x80 a nasadiť špeciálny kľúč na zakrúcanie zemných vrutov. Tyč vložíme do vrchného otvoru v kľúči. Osvedčili sa nám dva rozmery, jedna polmetrová a druhá poldruhametrová, občas treba dobre zabrať 😉 Priemer tyče by mal byť 16 až 18 mm.

Počas zakrúcania zemného vrutu do zeme je dobré mať na ňom nasadenú stĺpovú vodováhu a neustále kontrolovať jeho kolmosť. Lebo inak nám budu krivo stáť aj stĺpy a nasadiť na ne rovno zvárané pletivo nebude jednoduché. Vrut zatočíme až na úroveň terénu a pomocou malej záhradníckej lopatky vyberieme priečny kolík/skrutku. Ak je zem hutná a vrut ide do zeme ťažko, pomáha jeho bezprostredné okolie poliať asi desiatimi litrami vody. Pôda zmäkne a vrut ide do zeme ľahšie. V kamenistej pôde pomáha predvŕtať si stredovú os príklepovou akuvŕtačkou vrtákom cca 12 mm a dĺžke asi 600 mm.

stĺp v zemnej skrutke

Rozširujúci sa zemný vrut roztlačí pôdu a kamienky a dokonale sa zafixuje. Do vrutu vložíme okrúhly alebo univerzálny D-stĺpik s nasadenou vodováhou a pomocou dodávaných troch pozinkovaných skrutiek M8 vidlicovým kľúčom číslo 13 zafixujeme stĺpik v kolmej polohe. Tieto tri skrutky neslúžia na trvalú montáž stĺpikov, ale len na ich usadenie v správnej polohe. Hĺbka, do akej sú stĺpy zapustené do vrutov, záleží od dvoch faktorov. Je to vnútorný priemer vrutu (60 alebo 68 mm) a priemer stĺpika (najčastejšie 48 mm, ale aj 38 alebo 60 mm).

Súvisiace:  Chvála kosačkám a krovinorezom

štrk zo zemného vrutu

Aby stĺp v zemnej skrutke pevne držal, zasýpa sa ostrohranným štrkom. Výrobcovia plotových systémov odporúčajú štrk (drvené kamenivo) frakcie 2-5, teda veľkosti zŕn medzi 2 a 5 mm. Lenže takýto štrk nie je úplne jednoduché zohnať. A už vôbec nie v štrkovniach. Tie bežne ponúkajú frakcie 0-4 a 4-8.

Po nasypaní štrku do medzery medzi vnútornou stenou zemného vrutu a vonkajšou stenou stĺpa dôjde k zaseknutiu kameniva v medzere a dobre drží stĺp vo vrute. Ani po uvoľnení skrutiek M8 nie je možné stĺp vo vrute pretočiť alebo ho vytiahnuť. Zaseknuté kamenivo to nedovolí. A tým drží stĺpik pevne aj v zemi.

Problém kameniva som vyriešil celkom jednoducho. Pri jednej aplikácii som skombinoval vruty priemeru 68 a stĺpy priemeru 48 mm, čím mi vznikla široká medzera a zasypal som ju štrkom frakcie 4-8. Ten som kúpil v neďalekej štrkovni, predávajú doslova na kilá, takže som si doviezol 50 kg 4-8 a tiež 50 kilo frakcie 0-4. A pomocou malého sita s okami 2 mm som ho preosial na 0-2 a 2-4. Prach využívam na posyp zľadovatelých miest vo dvore a 2-4 frakciu sypem do úzkych škár v zemných skrutkách.

Ak vás čaká stavanie plota či vinice a potrebujete osadiť množstvo stĺpov, zabudnite na krumpáč, vrták či betón. Pomocou kľúča a oceľovej tyče zavŕtajte zemné skrutky do zeme a osaďte stĺpy. V letnom období máte desať stĺpov v zemi za necelé tri hodiny a ešte si stihnete aj kávu vypiť.



Podobné príspevky

O jeden záhon menej
Keby každý rok bol taký, ako ten uplynulý a...
Čítať ďalej
Letný strih kôstkovín
Väčšina ľudí si rez ovocných stromov spája s jarným...
Čítať ďalej
Múrik na oddelenie mulču od trávnika
Namiesto okopávania sa u nás mulčuje nie len zelenina...
Čítať ďalej
Magnólia: Rozžiari a prevonia každú záhradu!
Obľúbený okrasný ker púta hlavne počas jarných mesiacov, keď sa...
Čítať ďalej
Staráte sa o čistotu a elimináciu smradu zo septiku...
Nepríjemný zápach šíriaci sa z latríny či septiku vie poriadne znížiť...
Čítať ďalej
Postavte si stĺpy pekne kolmo
Úplne inak vyzerá plot, keď je natiahnutý popri pekne v...
Čítať ďalej