Jednoduché riešenie oplotenia záhrady – plot z drevených plotových dosiek

Riešite, ako oplotiť vašu záhradku a zabezpečiť si tak želané súkromie? A zároveň zabrániť vstupu cudzích osôb na váš pozemok? Ak nechcete do výstavby plota investovať obrovské peniaze a ani čas strávený prácou, stále populárnym riešením sú aj drevené ploty.

Drevo je preverený materiál, ktorý dokáže plnohodnotne slúži ako v interiéri, tak aj v exteriéri. Ak ho opatríte ochranným náterom, spoľahlivo zvláda všetky vrtochy počasia – od slnečných páľav, cez dážď, až po silné mrazy. Navyše, drevo na výstavbu dreveného plota nemusíte náročne sami pripravovať, ale si ho výhodne zakúpiť už ako hotové opracované dosky, podobne ako v interiéroch obľúbený tatranský profil.

Odporúčame vystavať betónové múriky a priestor medzi nimi vyplniť plotovými doskami

Drevený plot môžete vystavať buď ako samostatne stojaci, alebo drevenými doskami vyplniť priestor medzi vymurovanými stĺpikmi. Ak chcete vystavať skutočne životný plot, odporúčame práve verziu so stĺpikmi napríklad z presných tvárnic vzdialených od seba približne 2 až 3 metre. V opačnom prípade čisto drevený plot nebude mať dostatočnú stabilitu, a tak bude potrebné ho skôr či neskôr kompletne prerobiť. Už pri murovaní stĺpikov je vhodné myslieť na samotnú výplň plota, a tak priamo medzi tvárnice osadiť kovové pätky, na ktoré následne upevníme výplň plota.

plot

Drevené plotové dosky si vyžadujú podpornú konštrukciu. Tú môžeme vytvoriť buď z drevených hranolov v dvoch radoch, alebo v prípade odolnejšieho plota napríklad z jokloviny. Do nej si predpripravíme dierky v rovnomerných vzdialenostiach, do ktorých následne prostredníctvom samorezných skrutiek upevníme plotové dosky. Pri ľahkej konštrukcií z drevených hranolov táto predpríprava nutná nie je. Joklovinu privaríme o kovové pätky, ak použijeme hranoly, tak ich na ne našróbujeme. Životnosť dreveného plota sa výrazne predĺži, ak plotové dosky nebudú siahať až k zemi, ale sa od nej zachová odstup niekoľko centimetrov. Takisto sa odporúča ešte pred montážou plotové dosky natrieť ochranným lakom.

Plotové dosky si kúpite v akomkoľvek rozmere

Výhodou plotových dosiek je aj to, že si ich dokážete kúpiť už v požadovanej veľkosti, teda vyhnete sa zbytočnému píleniu a vzniku odpadu. Napríklad u predajcu ObkladTatransky.sk si plotové dosky dokážete objednať v ľubovoľnej dĺžke od 50 cm až do 3 m.Jedna odpoveď to “Jednoduché riešenie oplotenia záhrady – plot z drevených plotových dosiek”

  1. terezkaterka píše:

    Keď som videl v OBI ceny vhodného dreva na plot, tak som si povedal, tým ľuďom šibe.

Komentovať