Mandľa a lipa v našej záhrade

Celú záhradu sme si rozdelili na tri hlavné bloky. Trávnatý dvor a predzáhradka, záhony a ovocný sad a horná lúka. Svoje úsilie sme zamerali predovšetkým na prvé dva bloky a teraz prišiel rad aj na úpravu lúky do podoby pôvodného sadu. Začali sme svah osádzať stromami, hoci oplotenie priestoru nie je ešte úplne hotové. Mladé stromčeky dostali špeciálne prevedenú individuálnu ochranu pred srnčou zverou, ktorá je tu zatiaľ ako doma.
Vo všetkých záhradách vedľa našej sú tu hore ovocné stromy, len na našej lúke zostalo niekoľko rozpadávajúcich sa pňov. Že tu nasadíme stromy sme sa rozhodli už keď sme záhradu pred dvomi rokmi kupovali. A teraz prišiel čas realizovať naše plány.

Trávu v strednej časti záhrady ani na lúke nekosíme naraz a na krátko, ale postupne, na etapy. A preto nám tu rastú rôzne bylinky, ktoré zbierame a varíme z nich čaj, či už z čerstvých alebo sušených. Ale lipový kvet popri cestách zbierať nechceme, preto sme ako prvý strom v hornej časti záhrady vysadili lipu. Našli sme jej miesto medzi dvomi starými jabloňami, keď tu už nebudú, lipa poskytne vytúžený tieň.

Do jamy sme okrem koreňov stromčeka zasadili aj zvárané pletivo. Kruh o priemeru cca 35 cm vznikol zo zvyšku 180 cm vysokého pletiva po stavbe plota proti srnám v strednej časti záhrady. Inšpiroval nás jeden český web.

Po zasypaní koreňov a upevnení stĺpika som konce pletiva do seba zahákol a vznikol tak pevný valec, ktorý zo zeme nejde vytrhnúť a poskytuje stromčeku ochranu pred ohryzom. Pre istotu som k pletivu zvonka ešte pripevnil hrubý kôl.

Úplne rovnako sme postupovali pri vysádzaní druhého stromu, mandle. Kým prvý nás bude tešiť svojou vôňou na jar, druhý krásnymi kvetmi a dúfame že aj plodmi. Preto je jeho miesto bližšie k stredu záhrady, kúsok za bránou.

Oba stromčeky po zasadení dostali výdatné množstvo vody a mulč zo sena, aby sa koreňový bal neprehrieval a nevysušoval. Prvé týždne sa oba stromčeky ukazujú veľmi životaschopne a robia nám radosť. Pretože apríl bol mimoriadne teplý a suchý, nezabudli sme stromčekom dopriať vodu a pri tej príležitosti ich skontrolovať. A hoci na lúke badať stopy po srnách, stromčeky sú nedotknuté. Aj tak ale budeme pokojnejší, keď bude celá horná lúka, či teraz už opäť ovocný sad, kompletne ohradená.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať