Namontovať pletivo na stĺpy patrí k náročnejším prácam v záhrade alebo okolo domu. Sám to človek nezvládne a je to aj babračka. Nečudo, že sa do toho nikto nehrnie a staré pletivá ostávajú na plotoch dovtedy, kým ako-tak držia. A stavba nového plota sa stáva z tohto pohľadu dlhodobo plánovanou akciou, ktorej sa zúčastňujú členovia rozvetvenej rodiny alebo partie známych. Čo by ste povedali na to, keby ste sa teraz dozvedeli, že osadiť pletivo na stĺpy môžu aj dvaja ľudia a hravo to zvládnu bez všetkých popísaných obtiaží? Chceli by ste vedieť, ako?
Prevŕtať stĺpy, natiahnuť dva alebo tri rady vodiaceho drôtu, našpanovať ho za pomoci kladkostroja a potom na to všetko zavesiť pletivo, rozpliesť a znova zapliesť horný rad ôk a dôkladne pripevniť viazacím drôtom ku každému stĺpu aj k napnutým drôtom, aby ste na konci dňa mali ruky ako v jednom ohni a dva dni sa spamätávali z námahy, ktorú ste museli pri montáži pletiva vynaložiť; to všetko nemusíte, keď si namiesto kosoštvorcového pletiva pre svoj nový plot vyberiete zvárané pletivo.
Klasické pletivo oddeľuje nosné prvky od oddeľovacích. Stĺpy a napínací drôt a na ňom zavesené pletivo. Zvárané pletivo je samonosné, montuje sa priamo na stĺpy, nepotrebuje podporu vo forme drôtu. Napína sa pri montáži len v jednotlivých sekciách a je možné ho aj dodatočne dopnúť, stačí na to jednoduchý prípravok a jeden človek. Len pri montáži pletiva na stĺpy je dobré, keď ste na to dvaja. Aj keď s pletivom do výšky 150 cm si jeden chlap poradí aj sám.
Ako namontovať zvárané pletivo
Zvárané pletivo sa preto volá zvárané, že je tvorené vodorovnými a zvislými drôtmi, ktoré sú v každom prekrížení zvarené k sebe. Vznikne tak pevná sieť s okami 5 x 5 alebo 10 x 5 cm. Najčastejšie ho kúpite v balíkoch po 25 metrov dĺžky.
Aby ste čo najlepšie využili výhody zváraného pletiva, je treba osadiť univerzálne stĺpiky. Tie majú na jednej strane vytvarovaný prelis pre montáž pletiva pomocou oceľových spôn. Samozrejme, že to ide aj na okrúhle stĺpiky, ale musíte použiť viazací drôt a časti námahy sa nevyhnete. Ja preto zásadne používam stĺpiky univerzálne a C-spony.
Po pripevnení pletiva k prvému stĺpiku sponami rozbalíme balík pletiva až k druhému stĺpu a pomocou napínacieho hrebeňa našponujeme pletivo, ako sa len dá a pripevníme pár sponami. Samozrejme spony doplníme tak, aby boli na výšku tak desať cm nad sebou.
Takto zavesíme pletivo na jednotlivé stĺpiky, každý jeden segment napneme a tým je plot predbežne hotový. Predbežne preto, že aj keď pomocou napínania jednotlivých sekcií sme pletivo ako-tak vyrovnali, vplyvom nerovnosti terénu či svahu nie je plot úplne rovný.
Teraz využijeme druhý koniec napínacieho hrebeňa. Dva oceľové kolíky vložíme ku kraju a do stredu vodorovného drôtu pletiva a miernym tlakom prehneme viacej do vnútra. Tým sa nám priblížia dva susedné zvislé drôty. Postupne prejdeme zhora dolu celú dĺžku pletiva, podľa potreby regulujeme výšku dodatočného prehnutia a tak došpanujeme celý úsek plota medzi dvomi stĺpmi. Predpokladom samozrejme je, že máme nasadené všetky potrebné C-spony a pletivo na stĺpoch dobre drží. Hoci to na prvé prečítanie môže sa zdať komplikované, ide to ľahko a rýchlo. A došpanujete tým aj na prvý pohľad beznádejne prehnutý plot.
Prehnutie vodorovných drôtov umožňuje stekaniu vody na plote stredom, nie cez zvislé drôty a zvary, kde by plot začal korodovať.
Stavať plot zo zváraného pletiva je jednoduché a rýchle a dovoľuje postaviť oplotenie aj samému majstrovi, prípadne s jedným pomocníkom bez potreby nakúpenia alebo požičania drahého náradia. Prvý plot som robil „na skúšku, ale pri druhom pletive mi to išlo od ruky, ako sa hovorí.