Posledné horúce dni dôkladne preverili životaschopnosť rastlín a dostupnosť vlahy v pôde. Pravidelná zálievka je nevyhnutná ako v záhrade, tak na balkóne. Výhodou sú samozavlažovacie truhlíky alebo použite hydrogélu, látky, ktorá pri daždi alebo zálievke zachytí vodu a uvoľňuje ju postupne, čím zavlažuje rastliny po celý deň. Niekoľko dní. Kde ho kúpiť?
Zrejme prvým na trhu bol Aquaholder, ktorý sa ale už nedá kúpiť. Neviem, či sa prestal vyrábať alebo len predávať v reťazcoch hobbymarketov. Išlo o kryštalickú látku so štruktúrou jemnej soli.
Hydrogél iných výrobcov má hrubšiu štruktúru, ale funguje rovnako. Pri sadení stromov a kríkov alebo rastlín do truhlíkov posypeme koreňový systém rastlín malým množstvom tohto kryštalického prášku alebo vlhké korene ponoríme do hydrogélu, aby sa uchytil na koreňoch, a zasypeme substrátom. Po dôkladnom poliati rastliny absorbér zachytí vodu, až dvestonásobok svojej hmotnosti. Tým vznikne gél, ktorý postupne uvoľňuje zadržanú vodu priamo do korienkov stromov a rastlín.
Dnes je na trhu viacero výrobkov od rôznych producentov. Napríklad Hydrosorb s hnojivom, ktoré podporuje rast. Dostať ich kúpiť v rôznych baleniach.
Ich spotreba pri sadení je minimálna, korienky stačí hydrogélom naozaj len „pocukrovať“. Pri presádzaní rastlín ale raz použitý hydrogél nevieme odseparovať. Je to škoda najmä pri jeho použití v truhlíkoch pri pestovaní kvetov alebo balkónových jahôd či paradajok. Vyžitú zeminu s hydrogélom však môžete využiť v záhradke. Či už pri sadení stromov alebo teraz v lete, keď vplyvom veľkého sucha vznikajú v zemi pukliny a odhaľujú korene stromov, ktoré môžu vyschnúť. Starú zeminu z kvetináčov použite na zasypanie puklín.