Nie nadarmo sa vraví, aby sme stavali na pevných základoch. To, čo na začiatku výstavby domov a chát podceníme, sa bude už len kumulovať. Negatívnym dôsledkom často bývajú problémy s tepelnou izoláciou, rovnomerným zaťažovaním a s odolávaním vonkajším činiteľom. Ide už o dlhodobý proces, časovo aj finančne náročný. Dnes sa tomu dokážeme vyhnúť pomocou hydroizolačných emulzií pre kompletnú tepelnú izoláciu a všestrannejšie účinky.
Na čo sú hydroizolačné emulzie?
Každý stavebný problém má svoje jadro pôsobenia. Neznamená však, že keď sa sústredíme na kvalitu základov, môžeme obísť povinnosti pri hydroizolácii striech. V tejto domnienke mylne zotrvávame len preto, že najmä v starších domoch a chatách pripisujeme takmer všetky starosti základovým doskám. Podnecujú nás k tomu navlhnuté steny a sokle, slabá odolnosť proti tlakovej vode a množstvo nedostatkov už na existujúcej hydroizolácii.
Veľmi praktické a jednoduché je vtedy siahnuť po emulzných náteroch pre hydroizoláciu základovej dosky. Vedú nás k tomu viaceré stavebné pochybenia, ale aj nedostatky dané vekom budovy. Bežne sú za tým menej hrubé konštrukcie základovej dosky či nedostatočná spotreba betónu a iných zmesí pre stabilitu a izoláciu. Navyše základové dosky si vyberáme z takých platní, aby podnecovali k ľahkému, plynulému vyhotoveniu.
Konkrétne využitie hydroizolačnej emulzie
Stavebný hydroizolačný problém s jadrom v základoch odstraňujeme podobným produktom ako je penetračný náter. Má však obmedzené využitie, a to si treba pozorne naštudovať. Táto hydroizolácia získava prívlastky, ako sú „za studena“ murované steny a rôzne typy povrchov.
Možno ju aplikovať na rovné, zaoblené a vodorovné povrchy, poprípade si všímať, ako sú oddelené od podkladu. Základný penetračný náter nie je ale jediným riešením – v základnej sade hydroizolačných prípravkov nachádzame ďalší sortiment pre priamu alebo doplnkovú ochranu náteru.
Zdroj obrázku: Radovan1 / Shutterstock.com