Vetrajte byt, keď pestujete priesady

Každý panelákový záhradkár, ktorý si pripravuje vlastné priesady zeleniny, ich pestuje väčšinou doma. Tu lepšie kontrolujeme množstvo svetla aj tepla, ktoré klíčiace semienka a neskôr mladé rastlinky potrebujú pre svoj zdravý rast. Máme pod kontrolou aj zavlažovanie, aby nepreschli. Jednoducho sú priesady v byte na očiach každý deň. A keď dorastú a vonku už je teplo na ich zasadenie do pôdy, až vtedy sa dostanú do záhrady. V záhradnom domčeku by im totiž mohla byť zima, náhly mráz by ich zničil. Ale je tu ešte jeden problém, na ktorý neradno zabúdať.

Priesady potrebujú pravidelné zavlažovanie. Pretože voda sa zo substrátu aj rastliniek cez listy vyparuje. Do vzduchu. V našom byte. A vlhký vzduch v byte znamená rosenie sa okien a zrážanie vlhkosti v chladných rohoch miestností. Kto to už zažil, vie o čom hovorím. O plesniach na stenách a následných dýchacích problémoch obyvateľov bytu ako následok spór z týchto húb.

priesady na okne

Preto na to myslite pri pestovaní priesad na oknách a pravidelne byt vetrajte vždy, keď je vonku aspoň trochu pekné počasie. Čerstvý vzduch prospeje priesadám aj vám. Vlhký vzduch opustí váš byt a s ním aj riziko plesní. Navyše čerstvý vzduch je trochu chladnejší, ako ten v miestnosti, zohriaty slnkom cez okno. A ak majú vaše priesady menej svetla a dostatok tepla, zbytočne sa vyťahujú a ich stonky oslabujú. Vetranie im pomôže zosilnieť a lepšie tak budú znášať vysadenie do záhonov, keď príde ich čas, zvyčajne v polovičke mája.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Jedna odpoveď to “Vetrajte byt, keď pestujete priesady”

  1. Pocko píše:

    Tento rok som si to prvýkrát skusil len tak zo srandy. Zameral som na male rajcinky. Fakt je ten, ze moc som to neriesil, obcas polial a potom vysadil na balkon do kvetinacov. Na moje prekvapenie sa vela rastliniek ujalo a dokonca mali aj maju urodu. Takze kludne do toho chut a vona stoja za to!

Komentovať