Ploty na zemných skrutkách sú obľúbené

Keď návštevy v našej záhrade „zabrúsia“ k téme plotov, často sú prekvapené, keď im ukážem, ako sú stĺpy postavené. Žiadny betón, žiadne kopanie jám, žiadne fúrikovanie materiálu k plotu aj od neho. U nás skrátka staviame ploty na zemných skrutkách. A že nie sme jediní sa ukázalo minulý víkend. Boli sme totiž obhliadnuť niekoľko nehnuteľností a „objavili“ sme aj dlhý plot na zemných skrutkách.
Ako skúsení permakultúrni záhradkári sme boli požiadaní o zhodnotenie niekoľkých pozemkov, ktoré boli na predaj, či by boli vhodné na založenie novej záhrady v permakultúrnom štýle. A či nehnuteľnosti, ktoré na nich stoja, stoja za ich opravu.

Pestovanie v súlade s prírodou vyžaduje nejaké danosti od pozemku, na rozdiel od klasického pestovania, kedy záhradkár na truc prírode vloží viac úsilia a viac energie, svojej aj tej kupovanej, aby ukázal, kto je v záhrade pánom. My permakultúrnici radšej zvolíme pozemok, ktorý je naklonený slnku, nemá ďaleko k vode a má aj iné dobré vlastnosti, ktoré nám pomáhajú. A nevadí nám ani záhrada zarastená náletmi, lebo vieme, že je to materiál, ktorý v záhrade pri jej budovaní zužitkujeme.

Pri tejto „Tour de Ruiny“ sme boli veľakrát nepríjemne prekvapení, čo sú niektorí ľudia schopní pýtať za dom v značnom štádiu poškodenia múrov alebo krovu strechy mysliac si, kto vie aký poklad predávajú. Chápem ich citovú väzbu, ale ak treba budovať novú záhradu na základe zanedbaného pozemku, rozpadajúci sa dom by v tom nemal zdržiavať.

Pri jednom z pozemkov stál zánovný plot. To je výnimka, lebo pri starých domoch a zanedbaných záhradách sú aj ploty v žalostnom stave. Náklady na ich kompletnú výmenu je potrebné zarátať do celkových nákladov na zaobstaranie záhrady ku kúpnej cene. Tu na tomto pozemku bol plot v dĺžke vyše sto metrov skoro nový. Oceľové stĺpiky, kosoštvorcové pletivo, španovacie drôty na napínákoch a to všetko na kvalitných zemných skrutkách 650/68 mm. Zopár sme ich videli aj v dome, zrejme objednali pre istotu viac, ako sa pri stavbe plota spotrebovalo.

Tento pozemok nakoniec z nášho užšieho výberu vypadol. Ale vidieť, že zemné vruty pri stavbe plotov sú obľúbené aj u iných ľudí, ma potešilo.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať