Okrasné oplotenie: aké si vybrať?

Oplotenie je vymedzením hraníc pozemku a veľa prezrádza o vkuse majiteľa. Štýlovo pôsobí okrasné plotové pletivo, oplotenie z dreva či gabiónové ploty.

Majitelia pozemkov v novovznikajúcich štvrtiach si dávajú záležať na výzore novostavby. Nechávajú si navrhnúť vzhľad okolia domu záhradným architektom, starajú sa o trávniky, pozornosť venujú voľbe okrasných drevín či kvetov. Avšak samotné oplotenie predzáhradky býva často podceňované, hoci veľa prezrádza o vkuse samotného majiteľa.

Chcete na oplotenie predzáhradky použiť plot, ktorý chráni a dekoruje zároveň? Ponúkame vám estetické a praktické tipy na oplotenie pozemku pred domom. Čo stojí za zváženie?

Drevené ploty sú klasikou

Drevo je jedným z najobľúbenejších prírodných materiálov. Jednoduchý rovný latkový plot, ošetrený vhodným lakom, je nadčasovou klasikou, ktorá sa nezunuje. Ak chcete zaujímavejší variant, zvoľte latkový plot s oblúkom nadol.

Štýlovo pôsobia aj mriežkované drevené ploty, mini ploty z polgulatiny či tradičné vidiecke ploty.

Okrasné pletivo chráni i dekoruje

Väčšina majiteľov pozemkov si pletivo spája najmä s ochrannou funkciou. Okrasné pletivo síce pozemok chráni, ale má predovšetkým dekoračný význam. Vo významnej miere sa podieľa na dotvorení celkového vzhľadu domu a jeho okolia.

Okrasné pletivá z vlnitého poplastovaného drôtu výborne kopírujú terén. Hodia sa napríklad na oplotenie kvetinových predzáhradiek.

Dostupné sú vo výške 40, 65 a 90 centimetrov.

Vintage ploty ocenia najmä romantici

Máte dom postavený v provensálskom štýle? Milujete romantiku a vidieť to aj na vašom pozemku? Vintage ploty sú čoraz populárnejšie aj u nás.

Ploty vo vintage štýle bývajú vyrobené z rôznych dekoratívnych kovových prvkov. Nechýba ani povestná prirodzená či umelá patina.

Plotové pletivo v kombinácii so živým plotom

Myslíte si, že samotné plotové pletivo pôsobí nudne, ale napriek tomu ho chcete použiť kvôli dobrému pomeru ceny a kvality? Potom skombinujte 4-hranné pletivo, alebo zvárané pletivo v rolkách so živým plotom – nechajte ho prerásť rastlinami, ako napríklad fotínia (Photinia).

Štvorhranné pletivá, aj zvárané pletivá v rolkách, sú dostupné v pozinkovanej i poplastovanej verzii, vo viacerých výškach, veľkostiach oka i hrúbke drôtu. Odporúčame voliť pevnejšie a dostatočne povrchovo upravené plotové pletivá kvôli rastlinám, ktoré budú v ich bezprostrednej blízkosti.

Alternatívou štvorhranných pletív a zváraného pletiva v rolkách sú zvárané dielce. Disponujú vysokou pevnosťou a odolnosťou vďaka antikoróznej úprave zo žiarového zinku, alebo v kombinácii pozinkovania a polyesteru. Obľúbené sú aj kvôli jednoduchej montáži, ktorú s troškou šikovnosti zvládnete svojpomocne.

Moderné gabionové ploty poskytujú bezpečnosť a súkromie

Gabiony patria medzi typy oplotenia s vysokou pevnosťou, dlhou životnosťou a bezpečnosťou.

Uplatnenie nachádzajú v modernej architektúre a čoraz častejšie po nich siahajú aj majitelia rodinných domov či firiem kvôli súkromiu, ktoré poskytujú.

Gabionové ploty sa vyznačujú dvojitou antikoróznou úpravou, pozostávajúcou z pozinkovania a vypalovanej polyesterovej farby.

Živé ploty

Pokiaľ milujete záhradníčenie, dobrou voľbou pre dekoratívne oplotenie pozemku môžu byť živé ploty. Majte však na pamäti, že sa o ne treba starať. Vytvorte si živý plot z tují, cypruštekov, bršlenu či vavrínovca a vymedzte svoj pozemok od okolia originálne, s ohľadom na životné prostredie.

Komentovať